www.gminarybno.pl

Drukuj

Proszę NIE orać pasa drogowego!

Opublikowano 2022-04-04 13:54:20. Artykuł wyświetlono: 883 razy.

Co roku wraz z nastaniem prac polowych pojawia się problem dewastowania pasów drogowych i niszczenia znaków zabezpieczających te pasy. Nie zawsze to wynika z celowej działalności rolników. Najczęściej spowodowane jest to brakiem wiedzy, że tego nie wolno robić, lub zwyczajną nieuwagą. Takie działania mogą jednak rolników lub posiadaczy innych gruntów narazić na wysokie kary.

Pas drogowy jest nienaruszalny.

Wszelkie oznakowania w pasie ruchu drogowego są zgodnie z prawem nienaruszalne. Znaki graniczne i urządzenia je zabezpieczające podlegają ochronie prawnej z mocy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Natomiast słupki z napisem „Pas drogowy” podlegają ochronie o własności na podstawie ustawy Kodeks cywilny.

Zaoranie lub zawężenie w inny sposób pasa drogowego stanowi wykroczenie z art. 100 Kodeksu Wykroczeń i zagrożone jest karą grzywny do 1000 złotych, lub karą nagany. Jednak w przypadku, gdy droga, lub pobocze zostaną trwale zniszczone, lub uszkodzone, to zgodnie z Kodeksem Karnym sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Naruszenia tych praw pojawiają się w okresie prac polowych i często zniszczenia pasa drogowego nie są zamierzonym działaniem, tylko spowodowane wskutek nieuwagi lub roztargnienia. Najczęstsze zniszczenia to uszkodzenie nawierzchni przez maszynę rolniczą zbyt wczesnym lub zbyt późnym spuszczeniem elementu orzącego maszyny. Bywają też zaorania części poboczy. Sporadycznie są to próby zajęcia pasa na zasadzie, że nikt nie zauważy zajęcia kilkunastu centymetrów pobocza. Znaki jednak konsekwentnie wskazują obszar i na tym bazują kartografowie i geodeci sprawdzający stan lokalnych dróg. Łatwo też w tej sytuacji znaleźć winnego wykroczenia.

 

Apelujemy o zaprzestanie zajmowania pasa drogowego w sposób nieuprawniony. Zajęcie pasa drogowego na cele związane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, na przykład pracami rolnymi, zgodnie z ustawą o drogach publicznych wymaga każdorazowego wystąpienia do odpowiedniego organu o odpowiednie zezwolenie wydane w trybie decyzji administracyjnej lub zawarcie umowy. Za zajęcie pasa drogowego może być pobierana opłata. W przypadku zajęcia bez zezwolenia zarządca drogi zobowiązany jest do wszczęcia postępowania i wymierzenie kary. Podstawą kary jest dziesięciokrotność opłat za zajęcie pasa drogowego.

Nie chcemy restrykcyjnie wymuszać przestrzegania prawa, a tylko przypomnieć o dbaniu o drogi gminne i powiatowe, ich stan i pobocza. By ich nie niszczono wskutek rozpoczęcia prac polowych i bezmyślnie nie zaorywano. Koszty utrzymania naszych dróg są spore, a te dodatkowe zniszczenia uniemożliwiają ich utrzymanie na dobrym poziomie.

 




 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst