Realizacja Programu Opieka Wytchnieniowa

Opublikowano 2024-04-05 09:20:04. Artykuł wyświetlono: 172 razy.

Gmina Rybno, reprezentowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybnie, przystąpiła do realizacji resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego — edycja 2024 finansowanego w całości ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Cele Programu:

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnściami poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację,jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnościąw sytuacji, gdy opiekunowie lub członkowie rodzin z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

• Wartość finansowania: 46.524,24 zł
  • Całkowita wartość finansowania: 51.312,24 zł

Adresaci Programu:
Program ten adresowany jest w pierwszej kolejności do członków rodzin lub opiekunów zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym i sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym, które wymagają stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego, które stale przebywają w dornu i nie korzystają np. z ośrodka wsparcia, placówek pobytu całodobowego, środowiskowego domu samopomocy, dziennego domu pomocy, warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.

Formy realizacji Programu:

Program będzie realizowany w formie:

• Świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego: w placówce zapewniającej całodobową opiekę o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej w wymiarze do 14 dób w danym roku kalendarzowym do 6 osób.

W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego, nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczneusługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehablitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.

• Uczestnik Programu, któremu przyznana zostanie pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługi przyznane w ramach Programu.
  • Pomoc w formie opieki wytchnieniowej przyznaje się na wniosek członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę na podstawie adresu ich zamieszkania.