Zmotoryzowani turyści na pewno nie będą się u nas nudzić. Gmina Rybno stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania atrakcji turystycznych, których w okolicy nie brakuje.
Dojazd do ciekawy miejsc zajmuje naprawdę niewiele czasu. Niezwykle malownicza i bogata w atrakcje turystyczne okolica kryje również mnóstwo krajobrazowych, przyrodniczych i architektonicznych skarbów. Poniżej zamieszczamy listę najważniejszych atrakcji turystycznych w okolicach Rybna:
Grunwald - pole bitwy (ok. 24 km)
Więcej...Pola bitwy położone są w odległości 2 km na południowy wschód od wsi Grunwald, pomiędzy Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem.
15 lipca 1410 połączone wojska polsko-litewsko-ruskie (ok. 29 tys. zbrojnych) pod ogólnym dowództwem Władysława Jagiełły odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi (ok. 21 tys. zbrojnych), dowodzonymi przez Ulricha von Jungingena. Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew średniowiecza i zapoczątkowała zmierzch potęgi Zakonu Krzyżackiego.
Każdego roku w drugi weekend lipca obchodzone są dni Grunwaldu, których największą atrakcją jest inscenizacja bitwy w wykonaniu licznych bractw rycerskich z Polski i Europy.
- Zobacz mapkę dojazdu |
- Odwiedź stronę www.grunwald1410.pl
Skansen w Olsztynku (ok. 40 km)
Więcej...Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku należy do najstarszych w Europie placówek muzealnych na wolnym powietrzu. Skansen dysponuje obszarem o powierzchni około 60 ha, na którym zgromadzonych zostało dotychczas 58 obiektów budownictwa ludowego i małej architektury. Zróżnicowane architektonicznie budynki pełniły niegdyś różne funkcje: mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe, sakralne. Dla zwiedzających udostępniane są między innymi wnętrza mieszkalne, kościół, remiza strażacka, garncarnia, izba szkolna oraz wiatrak holenderski z Dobrocina.
- Zobacz mapkę dojazdu |
- Odwiedź stronę www.muzeumolsztynek.com.pl
Kościół w Rumianie (ok. 3 km)
Więcej...Pierwszą małą kapliczkę z polnych kamieni zbudowano w Rumianie w XVI wieku, w tym samym stuleciu musiano tu zbudować kościół, gdyż Rumian stał się siedzibą parafii. Do parafii tej należały następujące wsie: Dębień, Gronowo, Jeglia, Kostkowo, Lesiak, Nowa Wieś, Rybno, Gutowo, Naguszewo i Rudnik. W 1714 roku zbudowano nową, drewnianą świątynię opierając się na stylu barokowym. Obiekt wykonano o konstrukcji zrębowej, odeskowanej z zewnątrz, krytej gontem i osadzonej na kamiennym cokole. W 1967 roku kościół wpisano do rejestru zabytków. Uwagę zwraca tu również zabytkowy wystrój wnętrza kościoła. Między innymi znajdują się tu ołtarze: późnorenesansowy św. Krzyża, barokowy i główny z XVIII w. Organy, o zewnętrznej neobarokowej oprawie zostały zbudowane przez Paula B. Voelknera i pochodzą z 1909 roku. W kościele znajduje się wiele przedmiotów reprezentujących sztukę złotniczą: późnogotycki krzyż relikwiarzowy i pacyfikat z pierwszej połowy XVI wieku, monstrancja retabulowa z XVII wieku, relikwiarz z końca XVII wieku oraz rokokowe ostensorium wykonane przez Karola Magierskiego z Torunia. Obok zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Barbary z 1714 roku stoi budynek plebanii z początku XX wieku. Kościół otoczony jest starymi lipami drobnolistnymi, zaliczanymi do pomników przyrody. Najbardziej okazała z nich ma 423 cm obwodu. Do obiektów zabytkowych we wsi zaliczone są także budynek szkoły pochodzący z XIX wieku i nieczynny dziś młyn wodny z 1940 roku.
Dylewska Góra (ok. 17 km)
Więcej...Dylewska Góra to najwyższe wzniesienie Garbu Lubawskiego leżące w jego części zwanej wzgórzami Dylewskimi. Licząca 312 m. n. p. m. góra jest najwyższym punktem całej północno-wschodniej Polski. Na jej szczycie znajduje się przekaźnikowa stacja telewizyjna oraz 37-metrowa wieża obserwcyjna, z której rozciąga się rozległy i piękny widok na tereny leżące w promieniu 40 - 50 km. Bliższemu poznaniu okolic Dylewskiej Góry służy dydaktyczna ścieżka przyrodnicza wytyczona przez Nadleśnictwo Olsztynek. Trasa ścieżki liczy 2 kilometry i biegnie przez urozmaicony teren porosnięty lasem mieszanym. Na trasie ścieżki leży rezerwat "Jezioro Francuskie" oraz znajdują się liczne tablice informacyjne dotyczące nauk leśnych i pracy leśników. Na stoku Wzgórz Dylewskich znajduje się również wyciąg narciarski. W sezonie zimowym do dyspozycji narciarzy są dwa wyciągi i dwie trasy zjazdowe od 350 do 500 m.
- Zobacz mapkę dojazdu |
- Odwiedź stronę www.parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/wzgorzdylewskich
Kanał Ostródzko-Elbląski (ok. 45 km)
Więcej...Rozgałęziony system żeglugowy Kanału Elbląskiego to najbardziej interesujący pod względem technicznym a zarazem unikalny w skali światowej kanałowy szlak wodny. Składa się on z trzech odcinków zasadniczych o łącznej długości 129,8 km oraz z wielu odgałęzień bocznych. Łączna długość całego systemu wodnego wynosi 147 km. Kanał zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke i wybudowany w latach 1848-1872. Największym problemem technicznym było pokonanie 99 metrowej różnicy poziomu wód między jeziorami Drużno pod Elblągiem, a jeziorem Piniewo na odcinku 11 km. Steenke opracował niezwykle oryginalną koncepcję, która funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie zadziwiając kunsztem XIX wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie tego atrakcyjnego zabytku sztuki hydrograficznej dwóch śluz oraz pięciu pochylni. Pochylnie niwelują różnicę poziomów wody o 99 m. Statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach.
- Zobacz mapkę dojazdu |
- Odwiedź stronę www.zegluga.com.pl
Zamek w Nidzicy (ok. 35 km)
Więcej...Zamek nidzicki, jeden z czterech w komturii ostródzkiej, zbudowano na zlecenie i pod nadzorem wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode. Budowę zamku rozpoczęto około 1370 r., a w 1409 roku rezydował już w nim krzyżacki prokurator. Gotycka twierdza o wymiarach 62 x 44 metry została zbudowana z cegły na wysokiej kamiennej podmurówce. Nidzicki zamek to bardzo dobrze zachowana krzyżacka warownia. Stoi na wzgórzu na wschód od centrum Nidzicy na lewym brzegu Nidy. Z rynku miejskiego na zamek idzie się niecałe 5 min., a z dworca PKP ok. 15 min. Zwiedzenie wnętrz z przewodnikiem trwa ok. 30 min, a cena biletu to ok. 6 zł. Zwiedzając zamek warto go obejść dookoła, aby zobaczyć wystające z murów gdanisko (czyli ubikację), duże gotyckie okna ostrołukowe, strzelnice oraz pozostałości drugiej linii murów z niskimi bastejami. We wnętrzach zajmowanych przez muzeum regionalne prezentowane są wystawy archeologiczne, historyczne i etnograficzne, z oryginalnego wyposażenia niestety nic się nie zachowało. Jest tu także kawiarnia.
- Zobacz mapkę dojazdu |
- Odwiedź stronę www.zamkipolskie.com/nidzica/nidzica.html
Zamek w Szymbarku (ok. 47 km)
Więcej...Zamek w Szymbarku - czternastowieczny zamek położony we wsi Szymbark, w momencie budowy własność kapituły pomezańskiej, następnie rezydencja rodziny, spalony w 1946 przez Armię Czerwoną. Zachowany w ruinie. Ruiny szymbarskiego zamku pod koniec 1995 roku stały się polem bitwy z końca II wojny światowej. Volker Schlöndorff kręcił tam sceny do filmu "Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej.
- Zobacz mapkę dojazdu |
- Odwiedź stronę www.zamkipolskie.com/szymb/szymb.html