www.gminarybno.pl

Drukuj

Seminarium dla nauczycieli województwa warmińsko-mazurskiego

Opublikowano 2020-11-25 12:22:14. Artykuł wyświetlono: 402 razy.

Stowarzyszenie Dzieci Twardowskiego realizowało projekt edukacyjny ,,Wolność dana i zadana’’- upamiętniający plebiscyt w Groszkach. Podsumowaniem projektu było seminarium dla nauczycieli województwa warmińsko – mazurskiego.

Z uwagi na sytuację pandemii w naszym kraju spotkanie nie mogło odbyć się na terenie Szkoły Podstawowej w Rumianie, a także na ścieżce dydaktyczno- historycznej w sołectwie Naguszewo- Groszki. W takiej sytuacji została zorganizowana we współpracy z Warmińsko – Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli wideokonferencja pod hasłem: ,, Dziedzictwo kulturowe małej ojczyzny – Warmia i Mazury. Plebiscyt 1920 – pamięć czy kult’’.

Wideokonferencja odbyła się 21.11.2020r. w godz.10-12.30. W spotkaniu brało udział 41 nauczycieli województwa warmińsko- mazurskiego. Program spotkania składał się z dwóch paneli. Panel edukacyjny poprowadził dr Wiesław Skrobot, który w swoim wykładzie "Plebiscyt 1920- pamięć czy kult?" zaprezentował wiadomości na temat Plebiscytu na Warmii i Mazurach . W panelu pod hasłem dobre praktyki wystąpili nauczyciele historii, nauczyciele interesujący się dziedzictwem historycznym swojej małej ojczyzny z terenu Gminy Rybno. W swoich prezentacjach pokazali działania z zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w swoich placówkach edukacyjnych.

Pan Bogusław Łukwiński przedstawił prezentację multimedialną pod hasłem: „Śladami plebiscytowych tajemnic”. Pani Hanna Kirchhof zaprezentowała „Plebiscyt 1920 roku walka o polskość Warmii i Mazur. Głazy jako kamienie pamiątkowe w Rumianie”. Pan Grzegorz Wiergowski - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie zaprezentował ścieżkę dydaktyczno- historyczną na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920r., która została utworzona na terenie sołectwa Naguszewo- Groszki. W wideokonferencji wzięła udział Pani Mirosława Gromacka , która w swojej prezentacji ,,Odważny ze sztandarem, czyli Tatko z Gietrzwałdu” zaprezentowała postać Andrzeja Samulowskiego – założyciela polskiej katolickiej księgarni na Warmii – Gietrzwałdzie, pisarza. Pani dr Iwona Jóźwiak zachęcała nauczycieli do korzystania z podręcznika „Dziedzictwo ziem pruskich dzieje i kultura Warmii i Mazur”. Zaprezentowała scenariusze do podręcznika, które mogą stać się cenną pomocą edukacyjną w prowadzeniu zajęć z uczniami.

Uczestniczący w wideokonferencji zwrócili uwagę na przydatność realizowanych zagadnień w poznawaniu swojej małej ojczyzny. Prowadzący panel dobre praktyki zachęcali do odwiedzenia miejsc upamiętniających plebiscyt na Warmii i Mazurach 1920r., a jednocześnie wskazywali, że cała sfera plebiscytowa jest to bardzo skomplikowana historia. Uczestnicy podczas wideokonferencji poszukiwali płaszczyzny myślenia o plebiscycie.

Stowarzyszenie Dzieci Twardowskiego serdecznie dziękuje Warmińsko- Mazurskiemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie za współpracę przy organizacji wideokonferencji.

Hanna Kirchhof
 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka