www.gminarybno.pl

Drukuj

Uroczystość 50-cio letniego pożycia małżeńskiego

Opublikowano 2015-10-30 12:08:40. Artykuł wyświetlono: 3994 razy.

We wtorek, 27 października o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jeglii odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia ślubu par małżeńskich z terenu Gminy Rybno. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał medale dla 13 par, które zawarły małżeństwa w 1965 roku.

Jubilaci oraz zgromadzona publiczność uroczystość rozpoczęła od spektaklu pt. „AKOMPANIATOR„ w ramach cyklu – Teatr przy Stoliku, na który zaprosił wszystkich kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybnie Jarosław Rolkowski, a słowo wstępne wygłosiła Elżbieta Lenkiewicz.

Akompaniator to pełna napięcia i zaskakujących zwrotów akcji tragikomedia. Bohaterami sztuki są wielka śpiewaczka operowa i skromny, ukryty w jej cieniu, pianista. Beznadziejnie zakochany w divie muzyk od trzydziestu lat akompaniuje artystce, nie mając odwagi, by wyznać jej swoje uczucia. Kiedy wreszcie decyduje się na ten krok, okazuje się, że wybrał najmniej odpowiedni moment... Rozpoczyna się próba sił pomiędzy ogarniętym miłosnym szałem mężczyzną i pragmatyczną, skupioną na karierze kobietą. "Akompaniator" w przewrotny i ironiczny sposób podejmuje temat wielkiej namiętności. Widzowie wielkimi brawami nagradzali mistrzowskie pojedynki aktorskie, dobrą muzykę i inteligentny, nieco absurdalny humor. Autorem sztuki jest – Anna Burzyńska, a w spektaklu wystąpili aktorzy z teatru im. S. Jaracza w Olsztynie: Wiesława Szymańska i Artur Steranko. Odbył się także występ gitarowy uczennicy szkoły muzycznej w Działdowie, Justyny Pokojskiej, mieszkanki Żabin.

Po spektaklu przyszedł czas na życzenia, kwiaty, upominki oraz medale nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które Jubilatom wręczyli: Wójt Gminy Rybno – Tomasz Węgrzynowski, Przewodniczący Rady Gminy Rybno – Andrzej Kornacki, Sekretarz UG w Rybnie – Jolanta Jendrycka, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego – Mieczysław Ciżewski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeglii – Lucyna Nowakowska wraz z uczniami. Wszystkim parom małżeńskim złożono serdeczne gratulacje, wyrazy uznania oraz życzenia spełnienia marzeń, długich lat życia w zdrowiu i miłości oraz doczekania kolejnych wspólnych rocznic.

Medal za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymali:
- Elżbieta Teresa i Józef Aleksandrowicz z Rybna,
- Kazimiera Maria i Józef Józefowicz z Truszczyn,
- Jadwiga i Edmund Kaczorek z Koszelew,
- Jadwiga i Alfons Kamińscy z Truszczyn,
- Regina i Tadeusz Kłosowscy z Nowej Wsi,
- Janina i Zygmunt Jerzy Krasińscy z Tuczek,
- Róża i Henryk Łukwińscy z Koszelew,
- Henryka Małgorzata i Jan Matuszewscy z Rybna,
- Jadwiga i Jerzy Alfons Pacuscy z Groszek,
- Teresa i Ireneusz Florian Romanowscy z Grąd,
- Agnieszka i Benedykt Szulwic z Rybna,
- Edyta i Hubert Jan Tkaczyk z Hartowca.

- Wspaniali, ciepli ludzie z dobrocią na twarzach. Życzę im zdrowia, zadowolenia i dobrych kontaktów z bliskimi – powiedział Wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski.

- Jubileusz długoletniego pożycia małżeńskiego należy do uroczystości, w których uczestniczymy z wielkim wzruszeniem. Rocznica ślubu to szczególna okazja, aby się zatrzymać i spojrzeć wstecz na to, co osiągnęliście w ciągu wspólnego życia. Państwo 50 lat temu zawarliście związki małżeńskie. Od tego dnia wiedliście wspólne życie, pokonując wszelkie trudności narzucone przez los. Doczekaliście Złotego Jubileuszu. Te wspólne lata to wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących w związki małżeńskie. Drodzy Jubilaci, życzę wam wielu kolejnych lat przeżytych w zdrowiu, miłości i wzajemnym szacunku. Życzę radości z każdego kolejnego dnia, wszelkiej pomyślności, byśmy mogli świętować kolejne jubileusze – powiedział Mieczysław Ciżewski Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

- Niewiele jest rzeczy tak cennych jak złoto, nic zatem dziwnego, że święto półwiecza szczęśliwego pożycia to podniosła okazja i wymaga wyjątkowej i niepowtarzalnej oprawy. Celebrowanie złotych godów to święto nie tylko zgodnych małżonków, ale także ich rodziny i przyjaciół. Para, która wspólnie przeżyła pół wieku, niezmiennie od 50 lat dzieli się radościami i stawia czoła codziennym trudnościom. Przywitanie na świecie dzieci, radość z ich sukcesów i ocieranie łez szczęścia, kiedy po raz pierwszy zostali dziadkami, to jedne z tych wydarzeń, które scementowały wspaniały związek. Pół wieku wspólnego kroczenia przez życie zasługuje na prawdziwe świętowanie – powiedziała Sekretarz UG w Rybnie Jolanta Jendrycka.

Tekst i zdjęcia: Sylwester Kasprowicz
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka