www.gminarybno.pl

Drukuj

Za zasługi dla obronności kraju

Opublikowano 2013-04-04 15:12:02. Artykuł wyświetlono: 3725 razy.

Mieszkańcy Gminy Rybno zostali odznaczeni przez Ministra Obrony Narodowej medalami "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Uroczystość odbyła się 4 kwietnia 2013 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Rybno.

Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” jest polskim odznaczeniem wojskowym nadawanym przez Ministra Obrony Narodowej. Medal ten został ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 roku. Stanowi on wyraz wysokiego uznania dla rodziców, którzy wychowali swoje dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy.

Odznaczeniami uhonorowani zostali rodzice, których trzech lub więcej synów wzorowo odbyło zasadniczą służbę wojskową.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej medalami "Za Zasługi Dla Obronności Kraju" odznaczeni zostali:

  1. Pani Krystyna Szczepaniak - złoty medal
  2. Państwo Regina i Tadeusz Ćwiek - srebrny medal
  3. Państwo Kazimiera i Józef Józefowicz - srebrny medal
  4. Państwo Elżbieta i Tadeusz Ostrowscy - srebrny medal
  5. Pani Marianna Truszczyńska - srebrny medal
  6. Pani Stanisława Wiergowska - srebrny medal
  7. Pani Małgorzata Wiśniewska - srebrny medal
  8. Pani Bernadeta Zielińska - srebrny medal

Medale wręczył ppłk Adam Basak Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ostródzie. Wraz z medalami wręczone zostały pamiątkowe legitymacje. Wójt Gminy Rybno Edmund Ligman oraz Przewodniczący Rady Gminy Rybno Marian Ligman złożyli wyróżnionym mieszkańcom naszej gminy gratulacje oraz wyrazy wysokiego uznania za trud włożony w wychowanie synów na wzorowych żołnierzy.

Wójt Gminy Rybno w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wielkie znaczenie patriotyzmu.
-Historia naszego Państwa wielokrotnie pokazywała jak ważny dla narodu jest patriotyzm, a patriotyzm wynosi się przecież z domu, dlatego serdecznie Wam gratuluję i dziękuję za trud i zaangażowanie w pracę wychowawczą. Wy i Wasi synowie w sposób wzorowy wypełniliście swój obowiązek wobec Ojczyzny. Dlatego zasługujecie na uhonorowanie oraz wielki szacunek - powiedział Wójt.

Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju" może być nadany:

  • Złoty – rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełni lub pełniło zawodową służbę wojskową;
  • Srebrny – rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową

Urząd Gminy Rybno jest zainteresowany tym, aby wszyscy, którym powyższe odznaczenia przysługują, mogli je jak najszybciej otrzymać. Dlatego prosimy o informacje o osobach zamieszkujących na terenie naszej gminy spełniających powyższe kryteria. Dane te zostaną przekazane do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostródzie.
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst