www.gminarybno.pl

Drukuj

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA - GDZIE DUCH SPOTYKA SIĘ Z PRZESZŁOŚCIĄ - RUMIAN 2016

Opublikowano 2016-10-11 09:38:24. Artykuł wyświetlono: 1428 razy.

Już po raz drugi w Rumianie odbył się festyn tematyczny w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2016, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie i Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie.

Tegorocznym uroczystościom przyświecało hasło "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki". Głównym celem przedsięwzięcia była integracja społeczności lokalnej, zarówno młodego pokolenia - uczniów Szkoły, jak też wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości gminy Rybno.

Istotnym zadaniem naszej placówki jest od wielu lat promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, przeszłości historycznej miejscowości i regionu, które stanowią o wartości naszej małej ojczyzny. Niezwykle ważna jest też wiedza i świadomość społeczeństwa jaki wkład w ogólnoeuropejską kulturę wnosi kraj i region, a także wieś i najbliższa okolica. Poprzez zabawę i wspólne spędzenie czasu festyn umożliwił zapoznanie, w atrakcyjny sposób, z bogatą spuścizną kulturalną naszych przodków.

W myśl zasady, że edukacja odbywa się poprzez zabawę, teren wokół Szkoły stał się miejscem wspólnej, sobotniej rekreacji dla licznie przybyłych mieszkańców Rumiana i okolicznych wsi gminy Rybno. Uroczystość rozpoczęła się od wypuszczenia pary białych gołębi symbolizujących w chrześcijaństwie Ducha Świętego, ale też dobroć, łagodność, miłość, czyste intencje, jak również wieczność i nieśmiertelność.

Bogaty program artystyczny zapoczątkował występ taneczny uczniów do utworu muzycznego Piotra Rubika. Kolejny występ dzieci to inscenizacja pt."Opowieść o rolniku". Młodzi aktorzy sugestywnie przekazali ważne przesłanie, iż od współczesnego człowieka zależy przyszłość Matki Ziemi i aby zachować ją dla przyszłych pokoleń, trzeba się o nią troszczyć i szanować. Wśród wielu atrakcji przygotowano stoisko z domowymi przetworami z owoców i warzyw, jak dżemy, marynaty, soki, kompoty.
Można było skosztować pysznej zupy z dyni. Dużym powodzeniem cieszyły się zioła z naszych ogrodów, pól i lasów. Bardzo smakowały herbaty z lipy, pokrzywy, mięty, melisy. Zgromadzonej publiczności podobał się przepiękny występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rybna.

Duże zainteresowanie wzbudzało stoisko z pracami wykonanymi z bibuły, gdzie można było podpatrzeć, jak powstają kolorowe kwiaty, a także inne ozdoby.

W czasie festynu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. "Nasza ziemia w obiektywie". Prace zgromadzono na specjalnie przygotowanej wystawie.

Wspaniałej zabawy dostarczył rodzinny turniej - wspólne układanie puzzli. Ilustracje przedstawiały zabytki i piękne miejsca Rumiana. Kolejna zabawa - gra terenowa pt." Wyprawa odkrywców" również zaangażowała całe rodziny. Ze specjalnie opracowanym przewodnikiem wędrowano śladami ciekawych miejsc i tajemnic Rumiana w poszukiwaniu " skarbu". Uczestnicy festynu dowiedzieli się również o przeszłości historycznej rodzinnej wsi oraz Ziemi Lubawskiej od czasów pogańskich do współczesności. Przedstawione zostały tradycje i obyczaje naszego regionu, a także legendy oraz ludowe wierzenia i dawne obrzędy.

Niezwykłe przeżycie stanowił wieczorny przemarsz z pochodniami do miejscowego kościoła parafialnego nazywanego często "perełką architektoniczną". Drewniany, barokowy kościół z 1714 roku posiada bogate wyposażenie i pięknie ozdobione malowidłami wnętrze. Punkt kulminacyjny stanowił koncert organowy, który był prawdziwie "duchową ucztą".

Na zakończenie odbyło się wspólne biesiadowanie przy ognisku.

Autor tekstu: Grzegorz Wiergowski
 
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka