Podróże z klasą - Szkoła Podstawowa w Żabinach

Opublikowano 2024-10-09 14:32:34. Artykuł wyświetlono: 135 razy.

Podróże kształcą… W dniach 12 – 13 września 23 uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach wyruszyło na dwudniową wycieczkę do Warszawy w ramach rządowego programu "Podróże z klasą". Wycieczka w całości sfinansowana była z funduszy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Muzeum Miejsce Pamięci Narodowej Palmiry, upamiętniające ofiary masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej. Po lekcji muzealnej przybliżającej sylwetkę olimpijczyka Janusza Kusocińskiego „Kusego”, uczniowie złożyli kwiaty na grobie mistrza i zapalili znicze. Następnie uczniowie udali się na zamek królewski, gdzie zwiedzili Trasę Królewską. Tam poznali historię odbudowy zamku, zobaczyli i podziwiali wiele dzieł sztuki. Później trochę czasu spacerowali po urokliwym Rynku Starego Miasta, zanurzając się w urzekającym jego dziedzictwie. Wieczór i noc spędzili w malowniczym ośrodku wypoczynkowym położonym wzdłuż brzegu Zalewu Zegrzyńskiego, dzięki czemu mieli czas wolny na relaks i zabawę. Drugiego dnia wycieczki odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniające heroiczną walkę i męczeństwo mieszkańców Warszawy w 1944 r. Zobaczyli bogatą ekspozycję eksponatów, w tym broń, listy, fotografie oraz wiele informacji biograficznych i kalendarium Powstania. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Uczniowie mogli odpocząć spacerując ścieżkami i alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów, zachwycić się klasycystycznymi zabytkami i historycznymi ogrodami. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych wyruszyli w drogę powrotną. Humory wszystkim dopisywały. Wycieczka dostarczył wiele emocji i wrażeń. Była wspaniałą okazją do poznania historii i dziedzictwa narodowego naszego kraju, aktywnego spędzania czasu i integrowania się z grupą rówieśników.