www.gminarybno.pl

Drukuj

Debatowaliśmy o narkotykach i dopalaczach

Opublikowano 2019-11-14 09:15:16. Artykuł wyświetlono: 2880 razy.

12 listopada w Rybnie miała miejsce debata społeczna pt. „Narkotyki i dopalacze” organizowana w ramach projektu Bezpieczna Gmina Rybno- działamy razem! realizowanego i dofinansowanego z Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018- 2020.

Wzięli w niej udział przedstawiciele Rady Gminy Rybno, sołtysi, członkowie organizacji pozarządowych, instytucji gminnych, rodzice, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie, a także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, przedstawiciele Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Profilaktyki w Rybnie. Gościem specjalnym spotkania była p. prof. Aleksandra Piotrowska- psycholog i wykładowca akademicki oraz Honorowy Obywatel Gminy Rybno.

Debatę rozpoczął gospodarz miejsca- Wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski. Następnie uczniowie 5 szkół podstawowych podsumowali szkolne debaty na temat narkotyków i dopalaczy oraz innych środków odurzających i nałogów, którym mogą ulec młodzi ludzie. W swoich wystąpieniach skupili się również na czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Po przedstawicielach szkół głos zabrała p. prof. Aleksandra Piotrowska, która w przedstawiła i przeanalizowała bardzo trudny i ważny temat: „Dojrzewanie jako okres szczególnego zagrożenia uzależnieniami”.

Jako kolejni mówcy wystąpili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, omawiając zadania i rolę Policji w profilaktyce uzależnień oraz aspekty prawne związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem narkomanii. Uczestnicy debaty obejrzeli spot „Narkotyki i dopalacze zabijają” promujący kampanię edukacyjno-informacyjną Policji w zakresie przeciwdziałania narkomanii i sięgania przez młode osoby po narkotyki i dopalacze.

Na zakończenie części I debaty wystąpiły przewodniczące- Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Profilaktyki w Rybnie, które omówiły zadania i zakres działania zespołu i komisji oraz wskazały podmioty działające na terenie gminy Rybno udzielające pomocy osobom potrzebującym.

Po przerwie moderator debaty- Adam Just, przewodniczący Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Ostródzie oraz członek Zarządu Fundacji Progresja, zaprosił do dyskusji wokół dwóch zagadnień: roli nauczycieli i wychowawców oraz innych osób dorosłych stanowiącej czynnik chroniący przed uzależnieniami oraz wolontariatu rówieśniczego.

Wnioski, które sformułowali uczestnicy debaty można podsumować następująco: powinniśmy jako dorośli pomóc młodym ludziom odkrywać i rozwijać pasje i zainteresowania oraz stworzyć warunki do ich rozwijania, być równocześnie dobrym przykładem „życia z pasją”. Naszą rolą jest również traktowanie młodzieży z szacunkiem, by właściwie budować ich poczucie własnej wartości oraz dostarczać rzetelnych informacji nt. zagrożeń jakie niesie za sobą eksperymentowanie z dopalaczami czy narkotykami. Jest to rolą zarówno szkoły, Policji, organizacji, instytucji jak i rodziny.

 

Debata była realizowana w ramach projektu „Bezpieczna Gmina Rybno- działamy razem!” dofinansowanego z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020
 




 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst