www.gminarybno.pl

Drukuj

Informacja o wyłączeniu nadajnika telewizji analogowej

Opublikowano 2012-11-12 08:55:02. Artykuł wyświetlono: 1737 razy.

W dniu 28 listopada zostanie wyłączony nadajnik telewizji analogowej Iława/Kisielice. Wyłączenie to jest związane z realizacją procesu cyfryzacji kraju, tj. przejścia na telewizję cyfrową. W efekcie wszyscy odbiorcy uzyskają dostęp do telewizji lepszej jakości, większej liczby programów oraz dodatkowych usług.

Czym jest Naziemna Telewizja Cyfrowa?
Naziemna Telewizja Cyfrowa to przyszłość telewizji w Polsce. W porównaniu do naziemnej telewizji analogowej – przekaz cyfrowy umożliwia odbiór o wiele bogatszej oferty programowej oraz dostęp do bardzo dobrej jakości odbieranych kanałów - nie ma już mowy o śnieżeniu obrazu czy odbiciach jakie często towarzyszyły nam przy oglądaniu kanałów nadawanych analogowo.
DVB-T jest standardem nadawania telewizji cyfrowej za pomocą nadajników naziemnych. Sygnał analogowy zostaje zastąpiony skompresowanym sygnałem cyfrowym, do kompresji którego (audio/wideo) wykorzystano w Polsce standard
MPEG-4. Dzięki temu na jednym kanale możemy oglądać zamiast jednego programu, jeden Multiplex (tzw. MUX) w skład którego wchodzi kilka kanałów telewizyjnych, również tych nadawanych w jakości HD. Cyfryzacja to nie tylko gwarancja odbioru większej liczby programów w lepszej jakości, umożliwia także korzystanie z elektronicznego przewodnika po programach i daje możliwość wyboru języka napisów. Cyfrowa rewolucja w odbiorze telewizji jest konieczna ze względu na zmiany w technice nadawania i dlatego, że już pod koniec lipca przyszłego roku w całej Polsce wyłączone zostaną nadajniki analogowe. Dzięki cyfryzacji już teraz 95% mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego może odbierać cyfrowy sygnał TVP OLSZTYN.
Naziemna Telewizja Cyfrowa jest całkowicie bezpłatna. Aby odbierać kanały w cyfrowej jakości nie trzeba podpisywać żadnej dodatkowej umowy abonamentowej, nie potrzebne jest podłączenie do sieci kablowej czy zainstalowanie anteny satelitarnej.

Co należy zrobić, aby odbierać cyfrowy sygnał naziemny?
Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest dedykowany dekoder/odbiornik. W najnowszych telewizorach jest integralną częścią składową urządzenia – tak jak w przypadku telewizji analogowej należy uruchomić wyszukiwanie programów
a telewizor sam się nastroi znajdując programy naziemnej telewizji cyfrowej możliwe do odbioru w danym miejscu. W przypadku starszych telewizorów nie ma potrzeby zakupu nowego telewizora, ale konieczne jest zakupienie zewnętrznego dekodera, tzw. STB (Set-Top-Box), który podłączamy do telewizora i konfigurujemy zgodnie z załączoną instrukcją.
Antena zewnętrzna zapewnia lepszy odbiór niż antena wewnętrzna (w przypadku anten zewnętrznych konieczne jest nakierowanie anteny na najbliższy miejscu zamieszkania nadajnik manipulując nią do uzyskania jak najwyższej jakości i mocy odbioru). Jeżeli dotychczasowa analogowa telewizja odbierana jest przy pomocy aktualnie posiadanej anteny bez zakłóceń to prawdopodobnie nie będzie potrzeby wymiany takich anten. Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa. W skrajnych przypadkach należy zastosować antenę specjalnie przeznaczoną do DVB-T.

Kiedy odbiór cyfrowego sygnału może być niemożliwy?

 • Gdy nie mamy własnej instalacji antenowej, tylko korzystamy z sieci kablowej, anteny zbiorczej, czy usług platformy satelitarnej
 • W przypadku, gdy nasz odbiornik nie ma tunera DVB-T MPEG-4
 • Jeśli mamy trudne warunki odbioru, może się okazać konieczna przeróbka instalacji antenowej

Gdzie jest możliwy cyfrowy odbiór sygnału TVP OLSZTYN?
W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej na dzień dzisiejszy programy Telewizji Polskiej można odbierać na MUX1 i MUX3 Cyfrowy sygnał TVP OLSZTYN można odbierać z:

 1. nadajnika RTCN Olsztyn/Pieczywo (MUX1) - swoim zasięgiem obejmuje centralną część województwa warmińsko-mazurskiego. Sygnał cyfrowy TVP OLSZTYN z tego nadajnika odbierany jest w następujących miastach województwa warmińsko-mazurskiego: Olsztyn, Ostróda, Miłakowo, Dobre Miasto, Jeziorany, Biskupiec, Szczytno, Pasym, Olsztynek, Barczewo;
 2. nadajnika RTCN Iława/Kisielice (MUX3) - swoim zasięgiem obejmuje południowo - zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego, południowo – wschodnią część województwa pomorskiego oraz północno-wschodnią część województwa kujawsko-pomorskiego. Sygnał cyfrowy TVP OLSZTYN z tego nadajnika odbierany jest w następujących miastach województwa warmińsko-mazurskiego: Elbląg, Pasłęk, Morąg, Zalewo, Miłomłyn, Ostróda, Susz, Kisielice, Iława, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Lidzbark;
 3. nadajnika RTCN Elbląg/Jagodnik (MUX1) - swoim zasięgiem obejmuje zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego. Sygnał cyfrowy TVP OLSZTYN z tego nadajnika odbierany jest w następujących miastach województwa warmińsko-mazurskiego: Elbląg, Braniewo, Tolkmicko, Frombork, Młynary, Pasłęk;
 4. nadajnika RTCN Giżycko/Miłki (MUX1) - swoim zasięgiem obejmuje wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego. Sygnał cyfrowy TVP OLSZTYN z tego nadajnika odbierany jest w następujących miastach województwa warmińsko-mazurskiego: Giżycko, Gołdap, Olecko, Ełk, Orzysz, Pisz, Biała-Piska, Mikołajki, Mrągowo, Ryn, Kętrzyn, Węgorzewo;
 5. nadajnika RTCN Gdańsk/Chwaszczyno (MUX3) - swoim zasięgiem obejmuje północno-wschodnią część województwa pomorskiego. Sygnał cyfrowy TVP OLSZTYN z tego nadajnika odbierany jest w następujących miastach województwa pomorskiego: Gdańsk, Gdynia, Władysławowo, Puck, Jastarnia, Wejherowo, Kartuzy, Pruszcz Gdański.

Naziemna telewizja analogowa będzie wyłączana według poniższego harmonogramu na poszczególnych nadajnikach:

 1. Olsztyn/Pieczywo: nie później niż do 17 czerwca 2013 roku,
 2. Iława/Kisielice: 28 listopada 2012 roku o godz. 4:15,
 3. Elbląg/Jagodnik: nie później niż do 19 marca 2013 roku,
 4. Giżycko/Miłki: nie później niż do 23 lipca 2013 roku,
 5. Gdańsk/Chwaszczyno: 28 listopada 2012 roku o godz. 4:15.
   

Informacja na temat zasięgu nowoczesnej naziemnej telewizji cyfrowej w województwie warmińsko-mazurskim.
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka