www.gminarybno.pl

Drukuj

'Ino mi się, czyli gra o wszystko'

Opublikowano 2015-03-03 15:10:03. Artykuł wyświetlono: 782 razy.

Gra terenowa to doskonały sposób na wspólne, aktywne spędzanie czasu wolnego. Jest też wspaniałym pomysłem na uczenie się oparte na naśladownictwie, współpracy, więzi emocjonalnej oraz takim, które angażuje jednocześnie wiele zmysłów(np. dotyk, wzrok, słuch, ruch).Tym samym powoduje, że uczenie jest szczególnie efektywne!

Krótki opis istoty działania
Gra "Ino mi się…" wychodzi z procesem edukacyjnym poza mury budynku szkoły w sensie dosłownym i przenośnym. W swym głównym założeniu opiera się na tym, iż efektywne uczenie się, to takie, które bazuje na działaniu, współpracy i naśladownictwie oraz takie, które angażuje jednocześnie wiele zmysłów. W pobliżu szkoły, wokół jeziora wyznaczyliśmy 4 km. pętlę, na której umieściliśmy szereg punktów zadaniowych. Mieszane drużyny złożone z rodziców, uczniów i nauczycieli (RUN), realizują wymyślone przez nas autorskie zadania. Są wśród nich takie, które budują dobre relacje i uczą skutecznej komunikacji (Stonoga, Łańcuch, Archimedes), ćwiczą koncentrację (Target), doskonalą umiejętność logicznego myślenia (Gerwazy, Tangram), kształtują sprawność fizyczną (Wioślarze, Furman), pokazują jak poznawać przyrodę w praktyce (Zielony punkt, Babka), pozwalają poznawać lokalną historię i tradycje (Ostaszewianki, Wehikuł), kształtują kreatywność (Sfinks, Zrób to sam), a przy tym pokazują jak można wspólnie spędzać czas i świetnie się bawić.

Naszą grę terenową polecamy innym, gdyż:

  • pozwala ona nam się lepiej poznać, doskonale likwiduje dzielące nas bariery, ułatwia wzajemną komunikację
  • odgrywa ważną rolę w procesach uczenia się i socjalizacji, które przebiega dużo efektywniej, kiedy towarzyszą nam inni ludzie
  • jest świetnym sposobem na to, aby dzieci i młodzież dobrze się czuły, chętnie uczyły, współpracowały ze sobą i dorosłymi.


Nadesłał: Bogusław Łukwiński

 
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka