www.gminarybno.pl

Drukuj

Zapraszamy na spektakl teatralny przy stoliku

Opublikowano 2018-09-14 09:56:00. Artykuł wyświetlono: 862 razy.

W niedzielę, 23 września 2018r. o godz. 17:00 w Centrum Kultury-Biblioteka w Rybnie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Teatr przy stoliku”.

Tym razem zgromadzona publiczność będzie mogła obejrzeć spektakl pt. „Serenada pod bramą”, którego scenariusz, autorstwa Wiesławy Szymańskiej, opowiada o środowisku warszawskiej ferajny.

”Wychowani na ulicy, w cieniu latarni, wśród muzycznej rynsztokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego, zakochani w piosence – Czarna Mańka, Ruda Felka, Felek Zdankiewicz, Złodziej, Zdradzona Hanka, Policjant z krawężnika czy Pucybut marzący o milionach i Inni… To obraz zaniedbanego podwórka, folkloru warszawskiego Powiśla, Pragi, Czrniakowa, słowem obrzeży eleganckiej stolicy między- i powojnia.” Tak celnie całe to towarzystwo szemrane określił bard miejskiego folkloru Stanisław Bielanek, niezrównany następca Stanisława Grzesiuka, który jak mało kto potrafił uwiecznić w swych podwórkowych balladach wzloty i upadki tzw. marginesu społecznego – ich wielkie miłości, wielkie zbrodnie w afekcie, komiczne spotkania i romantyczne spacery.

Opisania tego niezwykłego wielkomiejskiego folkloru podjęli się m. innymi: Julian Tuwim, Marian Hemar, Ludwik Starski, Stefan Wiechecki ”Wiech”, Stanisław Grzesiuk, Jerzy Jurandot, jak też anonimowi twórcy.

Wiesława Szymańska z dialogów, skeczów, monologów i piosenek z tamtych lat ułożyła opowieść o miłości w środowisku , które jak żadne inne umiało żyć i kochać ekstremalnie.

Do Teatru przy Stoliku, w czasy dawnej Warszawy, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie.

Serdecznie zapraszamy!
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst