www.gminarybno.pl

Drukuj

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół w Rybnie

Opublikowano 2015-03-04 12:00:26. Artykuł wyświetlono: 1377 razy.

Dnia 26 lutego w Zespole Szkół w Rybnie odbyła się uroczystość upamiętniająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie uczcili pamięć żołnierzy poprzez zaprezentowanie krótkiej inscenizacji, ukazującej losy zapomnianych bohaterów.

Następnie wygłoszona została prelekcja pt.: „Żołnierze niezłomni i ich losy” przez pana doktora Marka Szymaniaka z Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Doktor w swoim wykładzie zwrócił uwagę na to, iż bohaterów antykomunistycznego podziemia nie powinno się nazywać wyklętymi, lecz niezłomnymi. Podkreślał tym samym ich ogromne bohaterstwo i niezłomność w dążeniu do celu. Nazwa „Żołnierze Wyklęci” nawiązuje do sposobu, w jaki władza komunistyczna starała się przedstawić w złym świetle, a nawet całkowicie wymazać z pamięci działalność polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Wygłoszona prelekcja miała na celu przypomnienie o istnieniu tych, którzy nie bali się walczyć o niepodległy byt. Szkoła została wyróżniona zestawem książek i gier o tematyce historycznej.

Uroczystość uświetniona została obecnością przedstawicieli władz samorządowych. Zaszczycili szkołę swoją obecnością m.in. p. Teresa Nowakowska - radna Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego, p. Marian Brandt – wicestarosta powiatu działdowskiego, p. Janusz Kaczmarek - radny powiatu działdowskiego, p. Jan Sokołowski - inspektor oświaty, radni gminy Rybno: p. Piotr Rydel, p. Dariusz Karbowski, p. Sylwester Kasprowicz, p. Bogdan Wantowski, p. Dariusz Tara, p. Czesław Mederski, p. Waldemar Reszka, p. Edmund Wiśniewski - sołtys wsi Rybno oraz p. Jolanta Bielecka - przewodnicząca Rady Rodziców.

Szkołę odwiedzili również uczniowie z Gimnazjum w Hartowcu wraz z opiekunem p. Bogusławem Łukwińskim – dyrektorem Niepublicznego Gimnazjum w Hartowcu.

W czasie uroczystości nie brakowało momentów poważnych, skłaniających do zadumy i wzruszeń nad losami niezłomnych żołnierzy, niegdyś wyklętych i wymazanych z pamięci. Przygotowanie uroczystości – G. Meller, A. Panek, J. Anczykowski przy dużym zaangażowaniu radnego Piotra Rydla.

Tekst i zdjęcia nadesłała: Magdalena Anczykowska
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka