www.gminarybno.pl

Drukuj

Nie spalaj śmieci w piecu domowym lub firmowym

Opublikowano 2017-01-20 16:08:01. Artykuł wyświetlono: 1357 razy.

W związku z zimowym sezonem grzewczym przypominamy mieszkańcom Gminy Rybno o całkowitym zakazie spalanie odpadów komunalnych w piecach i kotłowniach domowych jak również na powierzchni ziemi.

Przepis ten wynika z treści ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy o odpadach oraz „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rybno”. Zgodnie art. 191 ustawy o odpadach: „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca (spala) odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Spalanie śmieci jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Podczas palenia odpadów komunalnych wydziela się nie tylko nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim trujące substancje. Spalający odpady w domowych piecach emitujemy do atmosfery szkodliwy dym zawierający niebezpieczny dla ludzi i zwierząt tlenek węgla, jak również drażniący tlenek azotu. Dym zawiera także: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór oraz rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Spalane w domowych piecach śmieci powodują przy tym osadzanie się w przewodach kominowych sadzy, której nadmiar może prowadzić do zapalenia się przewodu kominowego i pożaru.

Dlaczego decydujemy się na spalanie śmieci w piecach?

Głównie z oszczędności. Paląc odpady nie trzeba wydawać pieniędzy na drewno, czy węgiel, tym samym oszczędzamy na surowcu opałowym, zyskujemy pieniądze. Ale czy warto narażać zdrowie swoje i innych?

PAMIĘTAJ !
Paląc śmieci uwalniasz do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez wszystkich, również przez Ciebie i Twoje dzieci. Substancje te kumulują się w organizmie uszkadzając komórki oraz narządy wewnętrzne i wcześniej, czy później dadzą o sobie znać, np. w postaci chorób nowotworowych.

Podczas spalania odpadów w paleniskach domowych emitowanych jest ponad 700 razy więcej dioksyn niż podczas spalania odpadów w profesjonalnej spalarni zaopatrzonej w specjalne filtry na kominach. Ministerstwo Środowiska zwraca ponadto uwagę na fakt, że odpady powstające w gospodarstwach domowych mają różny skład materiałowy, mogą, więc wywierać negatywny wpływ na nasze środowisko naturalne.

Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór, to tylko część szkodliwych substancji, które powstają przy spalaniu w domowych instalacjach grzewczych. Podczas spalania jednego kilograma odpadów z polichlorku winylu – popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, a ten w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej (buty, odzież, meble) emitowane jest do powietrza aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą kwas pruski. Przy spalaniu sklejek, czy płyt wiórowych, gdyż do środowiska emitowany jest formaldehyd. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest więc spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, np. typu butelek PET, worków foliowych, odpadów z gumy, czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są także rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilku latach, np. w postaci chorób nowotworowych, obniżenia płodności, obniżenia odporności organizmu, czy uszkodzeń systemu hormonalnego.

DOBRZE WIEDZIEĆ!!!
Palenie śmieci ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się, tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji i pożaru Twojego domu.

UWAGA !
W piecu domowym można spalać tylko:

  • węgiel, koks,
  • drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, w tym drewno pochodzące z budowy, remontów oraz demontażu obiektów budowlanych,
  • odpady z kory i korka,
  • papier i tekturę, karton.

Dbajmy o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy nie doprowadzajmy do degradacji środowiska naturalnego.

Uczmy się odpowiedzialności - szczególnie gdy chodzi o zdrowie i życie!




 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst