Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych

Opublikowano 2012-10-16 09:42:18. Artykuł wyświetlono: 1944 razy.

Na prośbę Instytutu Energetyki Odnawialnej publikujemy informację o rozpoczynającym się 3-letnim projekcie demonstracyjnym "Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i inteligentnych sieciach", koordynowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO).

Projekt ten będzie realizowany w kilku gminach w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim, na terenie kilkunastu gospodarstw rolnych, przy wykorzystaniu wsparcia finansowego, przyznanego w ramach unijnego programu LIFE+ oraz dofinansowania uzyskanego z NFOŚiGW. Wystąpiliśmy także o patronat dla tej inicjatywy m.in. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt będzie obejmował monitoring zużycia energii za pomocą inteligentnych liczników, pomiary warunków pogodowych – prędkości i kierunku wiatru oraz nasłonecznienia, a także doradztwo w zakresie przygotowania do inwestycji w odnawialne źródło energii (OZE) w wybranych gospodarstwach rolnych. W efekcie przeprowadzonego monitoringu oraz optymalizacji zużycia energii, w ramach projektu zostanie stworzony interaktywny system, wspomagający rolników w podejmowaniu decyzji o inwestycji w OZE, w postaci prostego narzędzia do szacowania własnych zasobów i potrzeb energetycznych, służącego do doboru odpowiedniej technologii OZE dla poszczególnych gospodarstw. Oczekuje się, że w dalszym etapie, docelowo umożliwi to integrację poszczególnych źródeł odnawialnych w ramach wiejskiej mikrosieci energetycznej, która w przypadku nadprodukcji energii pozwoli na zabezpieczenie potrzeb energetycznych np. najistotniejszych obiektów użyteczności publicznej. Inteligentne opomiarowanie energii sieci umożliwi także zdalną kontrolę i zarządzanie zasobami urządzeń generujących i odbiorników energii, co przełoży się na osiągnięcie nawet do 30 % oszczędności w zużyciu energii oraz maksymalizację efektu ekonomicznego na szczeblu grupy gospodarstw rolnych i operatora mikrosieci.

Instytut Energetyki Odnawialnej poszukuje do współpracy rolników, którzy inwestują i jednocześnie chcą oszczędzać energię w swoim gospodarstwie. Oferta dotyczy w szczególności gospodarstw, które posiadają już OZE lub rozważają jego zainstalowanie, np. małej elektrowni wiatrowej, kolektora słonecznego, ogniwa fotowoltaicznego, kotła na biomasę lub biogazowni. W sposób priorytetowy będą kwalifikowane zgłoszenia od grup sąsiedzkich kilku rolników z jednej miejscowości lub z jednej gminy. Montaż i eksploatacja instalacji pomiarowej na terenie gospodarstwa jest bezpłatna, natomiast za udział w projekcie przewidziane jest dodatkowe wynagrodzenie.

Zgłoszenie do projektu, które należy przesłać na adres pocztowy lub e-mailowy Instytutu Energetyki Odnawialnej w terminie do 15.11.2012.

Osobą kontaktową ze strony IEO jest Pan Andrzej Curkowski, prowadzący bezpośrednio sprawę tel. (22) 825 46 52 wew. 105, e-mail: acurkowski@ieo.pl.