www.gminarybno.pl

Drukuj

Rumian: Szkoła na uroczystościach ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Opublikowano 2019-10-28 11:35:30. Artykuł wyświetlono: 1009 razy.

24 października 2019r. w Warmińsko- Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie została zorganizowana uroczystość ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Kapłanów Niezłomnych.

Na zaproszenie Kuratorium Oświaty uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie uczestniczyli w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych.

W swoim wystąpieniu Pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski podkreślił, że po raz pierwszy obchodzimy Narodowe Święto Duchownych, którzy na przestrzeni dziejów oddali swoje życie za wiarę i Ojczyznę. Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Marek Nowacki wskazał, że aby żyć w wolnej Polsce wielu kapłanów walczyło o wiarę, miłość do drugiego człowieka i prawdę. Zwrócił szczególna uwagę, że Ci kapłani współtworzą pewien kod kulturowy, który jest częścią naszej tożsamości.

Uczniowie w programie artystycznym przedstawili postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłanów, którzy zginęli w obronie wartości. Zaprezentowali postaci bohaterskich kapłanów, którzy za cenę własnego życia bronili wiary i niepodległej Polski. Wśród nich byli: ks. Michał Pilipiec, ks. Stanisław Suchowolec, ks. Władysław Gurgacz, ks. Sylwester Zych, ks. Stefan Niedzielak, ks. Stanisław Palimąka, ks. Michał Rapacz. To oni swoją postawa udowodnili, że miłość do Boga, bliźniego i Ojczyzny ma ogromną siłę. Duchowni są wzorem i inspiracją do pogłębiania wiary i pracy dla dobra naszej doczesnej i wiecznej Ojczyzny.

Wiara, Nadzieja, Miłość to przesłanie, które powinno towarzyszyć wszystkim ludziom. Uczniowie słowem, tańcem, piosenką podkreślili wartości, które stanowią fundament w wychowaniu młodego pokolenia. Patron szkoły ks. Jan od biedronki, który wskazuje uczniom drogę ku wartościom jest inicjatorem wielu działań podejmowanych przez szkołę. Program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły został nagrodzony gromkimi brawami.

W dalszej części spotkania odbyła się prezentacja filmu na temat życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczniowie wysłuchali prelekcji prof. zw. dr hab. Wojciecha Polaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który mówił o wątpliwościach dotyczących okoliczności morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki w październiku 1984r. przez funkcjonariuszy SB. W holu Urzędu Wojewódzkiego uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą Patronowi Solidarności bł. Ks. Jerzemu Popiełuszce.

Była to piękna lekcja patriotyzmu, która pokazała że duchowni niezłomni dodawali sił swoim rodakom, byli z nimi w najtrudniejszych chwilach, służyli im posługą duszpasterską i niejednokrotnie przelewali krew w obronie spraw w które wierzyli. Udział uczniów naszej szkoły w Obchodach Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych to wyraz hołdu dla kapłanów, którzy swoja postawą dawali świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej.

Autor tekstu: Hanna Kirchhof
 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka