www.gminarybno.pl

Drukuj

Szkolna lekcja demokracji

Opublikowano 2014-03-28 15:35:09. Artykuł wyświetlono: 2631 razy.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Jana Chrapka w Rybnie po raz trzeci biorą udział w projekcie ogłoszonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Celem corocznego przedsięwzięcia jest wyłonienie delegacji poszczególnych województw na czerwcową Sesję Parlamentu Dzieci i Młodzieży. W tym roku jednym z tematów projektu było zagadnienie : „ Nie tylko wybory - jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji”. Moderatorki z LO w Rybnie- Ewelina Zawadzka i Klaudia Wiśniewska postanowiły, że zrealizują zadania projektu, organizując debatę młodzieży i ekspertów. 26 marca 2014 r. do Zespołu Szkół przybyli młodzi ludzie zaproszeni z ościennych szkół oraz eksperci.

Gościliśmy:

 • Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego -pana Gustawa Marka Brzezina,
 • Radnego Powiatu Działdowskiego pana Tomasza Węgrzynowskiego,
 • Wójta Gminy Rybno - pana Edmunda Ligmana,
 • Przewodniczącego Rady Gminy Rybno - pana Mariana Ligmana,
 • Radnego Gminy Rybno i Prezesa Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Rybno - pana Edwarda Wiśniewskiego,
 • Wiceprezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Prezesa Stowarzyszenia Ekoprussia - pana Roberta Szaj,
 • Sołtysa wsi Rybno - pana Henryka Wiśniewskiego,
 • Dyrektora ZS w Księżym Dworze, prezesa DCEE - panią Urszulę Cieślińską,
 • Przewodniczącą Rady Rodziców - panią Jolantę Bielecką i panią Ewę Rolka,
 • Przedstawiciela fundacji „Dzieci – Madagaskaru”, pana Daniela Kasprowicza
 • Marię Licznerską reprezentującą grupę „W Rękach Młodych”,
 • harcerzy „Leśne Ludki”,
 • oraz reprezentantów szkół: Gimnazjum w Księżym Dworze, Zespółu Szkół w Lubawie, Zespółu Szkół w Malinowie, Gimnazjum w Rybnie,
  Liceum Ogólnokształcącego w Rybnie, Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Rybnie, Szkoły Podstawowej w Rumianie, Szkoły Podstawowej w Żabinach, Szkoły Podstawowej w Koszelewach.

Dyskusja dotyczyła udziału młodego pokolenia w życiu społecznym i politycznym. Oprócz uczniów w debacie wzięli udział także zaproszeni goście -– samorządowcy, wolontariusze, działacze fundacji i stowarzyszeń ze szczebla wojewódzkiego i lokalnego. Podczas dyskusji ze strony uczniów padło wiele interesujących propozycji dotyczących działalności społecznej i samorządowej. Okazuje się, że nastolatki to świadomi uczestnicy życia, analizujący potrzeby własne i innych, zorientowani w życiu lokalnych społeczności. Dorośli mieli okazję zorientować się, że na życie społeczne chcą mieć wpływ nie tylko ci, którzy mogą już głosować. Debata uświadomiła wszystkim, że rośnie nowe pokolenie coraz bardziej świadome i umiejące zabiegać o własne interesy. Celem tego typu spotkań jest właśnie uczenie, jak być świadomym, asertywnym i rozumieć pojęcie „podmiotowości” obywatela w społeczeństwie demokratycznym.

Podjęto także problem frekwencji wyborczej. Jeden z ekspertów uświadomił młodzieży, że stopień zdemokratyzowania państwa zależy od stopnia wysokości odsetka głosujących w wyborach.

Imprezę uświetnił występ młodzieżowego zespołu rockowego „Snufmind”.

Mamy nadzieję, że podobnie jak dwa lata i rok temu wcześniej Centrum Edukacji Obywatelskiej doceni realizację projektu i nasi uczniowie kolejny raz wezmą udział w Sesji Parlamentu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca tego roku. Poza tym, temat tegorocznych obrad realizuje jedno z najważniejszych zadań w wychowaniu współczesnego młodego człowieka. Trzeba koniecznie nauczyć go, jak być świadomym, twórczym obywatelem naszego kraju.

 

Tekst i zdjęcia nadesłała: Magdalena Anczykowska
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka