Zespół Szkół: Debata 2019

Opublikowano 2019-03-21 11:39:13. Artykuł wyświetlono: 1899 razy.

„Mówca powinien tak skonstruować przemówienie,
by wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy.” Winston Churchil

W piątek 15 marca 2019r. w Zespole Szkół w Rybnie odbyła się debata na temat: „Współczesna młodzież jest (nie)tolerancyjna”. Inicjatorem był Samorząd Uczniowski. Nasze spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia przedstawienia pt. „Cena” przygotowanego przez koło teatralne. W debacie wzięli udział przedstawiciele klas ósmych: Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Koszelewach, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu, Szkoły Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach, Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie oraz przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego im. Bp. Jana Chrapka w Rybnie, Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu, Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej- Curie w Rybnie. W dyskusji uczestniczył również Wójt Gminy Rybno Pan Tomasz Węgrzynowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Kornatowski.

Omówione zostały następujące zagadnienia:

• Hejt w Internecie.
  • Jak traktujemy ludzi słabszych, mniej przebojowych, nieśmiałych, zamkniętych w sobie?
  • Jak traktujemy rówieśników biednych?
  • Co sądzimy o pomaganiu uchodźcom z biednych krajów?
  • Jak traktujemy osoby o innym kolorze skóry?
  • Jak traktujemy różne style ubierania się?
  • Jak odnosimy się do ludzi o innych niż my poglądach? Co sądzimy na temat wolności poglądów?
  • Czy są i jakie są granice tolerancji?
  • Jak traktujemy mniejszości seksualne?
  • Jakie jest nasze zdanie dotyczące tolerancji w zakresie wyznania (religii)?

Umiejętność dyskutowania, wyrażania własnych poglądów jest jedną z kluczowych zdolności we współczesnym świecie. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych poglądów młodzieży. Wszyscy uczestnicy piątkowej debaty pokazali się jako ludzie otwarci, mądrzy, posiadający wiedzę o otaczającym świecie a przede wszystkim bardzo tolerancyjni.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał słodki upominek.

źródło: Zespół Szkół w Rybnie