www.gminarybno.pl

Drukuj

Zimowe Ptakoliczenie

Opublikowano 2016-02-11 08:11:22. Artykuł wyświetlono: 1006 razy.

W ostatni weekend stycznia miało miejsce Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach). Jest to ogólnopolska akcja, wzorowana na brytyjskim „Big Garden Watch”.

Akcja miała na celu obserwację i notowanie ptaków przylatujących do karmników oraz zimujących w najbliższej okolicy zabudowań mieszkalnych. Również mieszkańcy gminy Rybno włączyli się do tej akcji. W piątek 29.01.2016 został zorganizowany spacer, podczas którego prowadzono ornitologiczne obserwacje. Trasa spaceru przebiegała przez ulicę Sportową, wzdłuż jeziora Zarybinek oraz pośród osiedli domków jednorodzinnych. Jej początek oraz koniec znajdował się przy Zespole Szkół w Rybnie.

Pierwszym etapem wydarzenia była prezentacja, przygotowana przez Łukasza Głowackiego, na temat gatunków ptaków, które możemy spotkać w okresie zimowym. Przedstawione zostały ptaki z różnych grup systematycznych. Duża uwaga została przykładana do praktycznych aspektów terenowego rozpoznawania ptaków. Łukasz opowiadał również o sprzęcie do obserwacji oraz podstawowych zasadach prowadzenia liczeń awifauny. Po wykładzie odbył się spacer, podczas którego policzono spotkane ptaki. W sumie widzianych było 312 ptaków, spośród 20 gatunków. Najciekawszą obserwacją były 4 żurawie, przelatujące w kierunku północno-zachodnim.

- Jest to ewenement, ponieważ żuraw jest gatunkiem odlatującym na zimę w cieplejsze rejony. Część osobników zostaje jednak w kraju, ryzykując swoje życie podczas zimy. Ma to jednak wymierny efekt, ponieważ ptaki, które przezimują, są pierwsze na terenach lęgowych i mogą zająć najlepsze terytoria – powiedział Łukasz Głowacki.

Do ciekawych obserwacji należy również zaliczyć 4 młodociane bieliki. Bieliki są największymi ptakami drapieżnymi występującymi w Polsce, a podczas spaceru można je było obserwować z naprawdę małej odległości.

Organizatorami akcji byli „Regulus” Ekspertyzy Przyrodnicze Łukasz Głowacki oraz Zespół Szkół w Rybnie. Kolejna akcja, na którą organizatorzy już teraz wszystkich zapraszają, odbędzie się 11-13 marca 2016. Dotyczyć będzie biologii sów oraz ich obserwacji w terenie.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka