Bitwa o Grądy – spektakularna inscenizacja historyczna

Opublikowano 2024-07-16 08:12:19. Artykuł wyświetlono: 55 razy.

W niedzielny wieczór, 14 lipca, o godzinie 20:00, polana za lasem w Grądach stała się areną spektakularnej inscenizacji historycznej – Bitwy o Grądy. Była to już czwarta edycja tego wydarzenia, które z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę miłośników historii i rekonstrukcji.

Bitwa o Grądy przedstawia historię walki o wioskę w gminie Rybno, która miała miejsce kilka tygodni przed słynną bitwą pod Grunwaldem. W inscenizacji Krzyżacy zdobyli wieś Grądy, choć później, w głównej bitwie pod Grunwaldem, ponieśli klęskę. Narrację o burzliwych losach mieszkańców Grąd przedstawił znany opowiadacz historii, Andrzej Andrzejewski. Przed główną imprezą odbył się również VIII Bieg Tropem Wilka, który przyciągnął wielu miłośników biegania i zdrowego trybu życia. Uczestnicy biegu mogli podziwiać piękno okolicznych lasów, a także poczuć się częścią większej społeczności lokalnej.

Podczas inscenizacji widzowie mieli okazję zobaczyć nie tylko sceny batalistyczne, ale również codzienne życie średniowiecznej wioski. W programie znalazły się oświadczyny, zabawa, przybycie delegacji z gminy Rybno, wybuchy oraz dramatyczne spalenie wsi Grądy. Całości dopełniały barwne kostiumy oraz efekty specjalne, które wprowadziły widzów w klimat tamtych czasów.

Inscenizację poprzedziły koncerty zespołów Bez Kaucji, Czeski Film oraz Jacko z Zacisza, które rozgrzały publiczność i wprowadziły ją w odpowiedni nastrój. Dla uczestników przygotowano również liczne atrakcje, takie jak bicie monet, zwiedzanie wioski rycerskiej oraz degustacja pysznej grochówki serwowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Rybnie.

Czwarta edycja Bitwy o Grądy okazała się wielkim sukcesem, gromadząc licznych mieszkańców oraz gości z okolicznych miejscowości. Dzięki zaangażowaniu organizatorów oraz wsparciu lokalnych władz, wydarzenie to stało się ważnym punktem na mapie kulturalnej gminy Rybno. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję, która z pewnością przyniesie jeszcze więcej emocji i niezapomnianych wrażeń. Całość oprawiła nagłośnieniem i muzyką Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie, a nad bezpieczeństwem czuwali druhowie z OSP Rumian oraz OSP Hartowiec.

Organizatorami Bitwy o Grądy byli: Sołtys wsi Grądy Mirosław Remus, Radny Gminy Rybno Łukasz Głowacki, Rada Sołecka wsi Grądy, Ochotnicza Straż Pożarna w Grądach, Gmina Rybno oraz Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratian. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Starosty Działdowskiego Pawła Cieślińskiego.

Sylwester Kasprowicz
Zdjęcia: Izabela Cichorska