www.gminarybno.pl

Drukuj

EKOPRACOWNIA zielone serce szkoły w Szkole Podstawowej w Hartowcu i Rumianie

Opublikowano 2023-11-09 15:28:36. Artykuł wyświetlono: 328 razy.

8 listopada odbyła się uroczystość otwarcia sal przyrodniczej i klimatycznej w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu i Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie.

Szkoły te są laureatami konkursu „Eko-pracownia – zielone serce szkoły” w powiecie działdowskim i otrzymały dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 50 tys. zł – Hartowiec i 75 tys. zł – Rumian. Na uroczystość przybyli posłowie na Sejm RP Robert Gontarz i Stanisław Gorczyca, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie Jarosław Bogusz, Wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, dyrektor GOPS w Rybnie Dorota Zielińska, sołtys wsi Rumian Elżbieta Rozentalska. W swych wystąpieniach zaproszeni Goście podkreślali rolę edukacji w kształtowaniu przyszłych pokoleń , w tym także w aktywizacji społecznej, budowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz kształtowaniu postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Przecięcia wstęgi dokonał zespół uczniów uczestniczący w konkursie w składzie: Milena Kowalkowska, Malwina Kozicka, Sandra Laskowska i Paweł Wnuk. Pracownia w Hartowcu została wyposażona w stoliki wyspowe ułatwiające pracę w grupach, wspólne badanie i eksperymentowanie. Centrum sterowania stanowi biurko z wbudowanym monitorem oraz komputerem i wizualizerem podłączonymi do tablicy interaktywnej. Uzupełnienie stanowią: szafa na odczynniki, dygestorium, stolik demonstracyjny, półka na eksponaty, mikroskopy oraz pomoce pomagające zrozumieć jak ważna jest wspólna dbałość o środowisko naturalne i idea zrównoważonego rozwoju. Zielone krzesła, akwarium, rośliny oraz fototapety tematyczne uzupełniają funkcjonalność pracowni. O roli jaką spełnia owo zielone centrum szkoły można było się przekonać podczas lekcji otwartej w klasie VII prowadzonej przez Ewę Sochacką.

Pracownia w Rumianie przeszła gruntowny remont. Pojawiła się nowa posadzka, ściany, oświetlenie, grzejniki i drzwi. Wśród wyposażenia są monitor interaktywny, tablice magnetyczne, szafy, półki i regały oraz biurko, ławki i niebieskie krzesła, a wszystko na tle ściany z fototapetą. Oficjalnego otwarcia „zapakowanego prezentu” dokonał poseł na Sejm RP Robert Gontarz i Prezes Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie Jarosław Bogusz w obecności uczniów i zaproszonych gości. W pracowni klimatycznej odbył się Festiwal Nauki pod hasłem „Czyste powietrze o niebo lepsze”, który przygotowali uczniowie klasy VI pod kierunkiem nauczyciela biologii Iwony Cybulskiej. Pracownia zamieniła się w laboratoria naukowe, gdzie uczniowie samodzielnie wykonywali szereg niezwykłych eksperymentów. Odbiorcami zajęć byli uczniowie klasy IV, a obserwatorami zaproszeni goście. Do doświadczeń wykorzystano przyrządy, które szkoła zakupiła ze środków pozyskanych z WFOŚiGW w Olsztynie i NFOŚiGW, a mianowicie zestawy do doświadczeń: moduł gleba, moduł powietrze, walizki ekobadacza, model obiegu wody w przyrodzie, zestaw pomocy do zajęć o pogodzie i klimacie. Zajęcia w pracowni klimatycznej były źródłem ogromnej radości i satysfakcji dzieci, pozwoliły na kształtowanie postawy ucznia-badacza przyrody i sprzyjały wszechstronnemu rozwojowi młodych ludzi.

Jesteśmy głęboko przekonani, że pracownie klimatyczna w Rumianie i przyrodnicza w Hartowcu staną się miejscem inspirujących doświadczeń, rozbudzania ciekawości oraz budowania trwałych i proekologicznych postaw.
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst