www.gminarybno.pl

Drukuj

Inauguracja działalności Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach

Opublikowano 2015-05-29 10:40:46. Artykuł wyświetlono: 3603 razy.

We wtorek, 26 maja w Truszczynach odbyła się uroczystość otwarcia wystawy o Mikołaju Koperniku oraz inauguracja działalności naukowej Obserwatorium Astronomicznego. Głównym organizatorem uroczystości był Prezes Fundacji „Nicolaus Copernicus” – Robert Szaj.

Swoją obecnością zaszczycili m.in. Senator Witold Gintowt-Dziewałtowski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Starosta Działdowski Marian Janicki i Wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski. Gratulacje organizatorowi przesłali również posłowie - Leonard Krasulski i Zbigniew Babalski.

Z krótkimi prezentacjami wystąpili prof. Maciej Mikołajewski, prof. Arkadiusz Olech (przedstawił plan działalności naukowej obserwatorium), dr Henryk Brancewicz (honorowy prezes PTMA) oraz dr Stanisław Bajtlik. Marszałek Gustaw Brzezin powiedział m.in. że " wspaniała inicjatywa wychodzi naprzeciw potrzebom edukacji w naszym kraju, a popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych i astronomii odpowiada wyzwaniom współczesności". Zapowiedział też wsparcie podobnych inicjatyw w tym regionie. Uczestnicy mogli obejrzeć wystawę meteorytów z kolekcji dr Tomasza Jakubowskiego. Ogromny fragment meteorytu Morsko (ponad 150 kg !) zaprezentował Andrzej Owczarzak. Wszyscy goście otrzymali pamiątkowe upominki : pismo Urania Postępy Astronomii oraz specjalne breloczki przygotowane przez Jacka Drążkowskiego z fragmentami meteorytów i logo obserwatorium.

Tekst: Sylwester Kasprowicz
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst