INFORMACJE DLA PRACODAWCÓW I OBYWATELI UKRAINY

Opublikowano 2022-03-22 13:26:40. Artykuł wyświetlono: 486 razy.

W związku z wejściem w życie specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przekazujemy następujące informacje dotyczące rynku pracy:
  • Obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego 2022 roku, oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie w Polsce może podjąć legalnie pracę u każdego pracodawcy w Polsce bez żadnych dodatkowych formalności.
  • Jedynym obowiązkiem pracodawcy jest zgłoszenie faktu podjęcia pracy przez każdego obywatela Ukrainy do powiatowego urzędu pracy (właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego pracę) poprzez system elektroniczny praca.gov.pl w ciągu 14 dni od podjęcia pracy.
  • Obywatel Ukrainy, który wcześniej legalnie pracował (np. zezwolenie, oświadczenia) w Polsce nie musi robić nic by dalej móc legalnie pracować u tego pracodawcy. Jeśli chce zmienić pracodawcę nie potrzebuje do tego żadnego zezwolenia. Wystarczy zgłoszenie opisane powyżej.
  • Obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego br. oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy. Dotyczy to również osób w wieku emerytalnym tj. kobiet powyżej 60 roku życia i mężczyzn powyżej 65 roku życia.
  • Obywatele Ukrainy mogą korzystać z usług i instrumentów rynku pracy.
  • Rejestracja obywateli Ukrainy odbywać się będzie w oparciu o ustawę z dnia 12 marca 2022 r.o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy, które będzie stosowane odpowiednio.
Mając na uwadze powyższe zapraszamy Pracodawców z powiatu działdowskiego i okolic do zgłaszania deklaracji o chęci zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. W przypadku rejestracji takowych kandydatów w ewidencji tutejszego urzędu będziemy kontaktować się z Państwem w ramach pośrednictwa pracy.

Przypominamy, że w Powiatowym Urzędzie Pracy w Działdowie, ul. Chopina 6 działa punkt kontaktowo - informacyjny w którym można uzyskać informacje na temat:
  • rejestracji jako osoba bezrobotna  - pokój nr 4, tel. 23 697 59 07,
  • ofert pracy dla obywateli Ukrainy - pokój nr 14, tel. 23 697 59 25,
  • legalizacji zatrudnienia cudzoziemców - pokój nr 6, tel. 23 697 59 08,
  • poradnictwa zawodowego - pokój nr 9, tel. 23 697 59 03.

Zapraszamy do kontaktu osobistego, telefonicznego lub mailowego:
  • Powiatowy Urząd Pracy w Działdowie, ul. Chopina 6, tel. 23 697 59 00, e-mail: oldz@praca.gov.pl,
  • Filia Lidzbark, ul. Jeleńska 38, tel. 23 696 21 18, e-mail: oldzli@praca.gov.pl.

źródło: https://dzialdowo.praca.gov.pl/-/17683964-informacje-dla-pracodawcow-i-obywateli-ukrainy