www.gminarybno.pl

Drukuj

Rumian: Platforma edukacyjna dotycząca OZE

Opublikowano 2019-10-09 11:28:21. Artykuł wyświetlono: 2393 razy.

W dniu 4.10.2019r. Fundacja Edukacyjna Promyk Energii odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie.

Zespół wykładowców w składzie: Pan Jan Falkowski- ekspert od odnawialnych Źródeł Energii, Jerzy Wasielewski- koordynator projektu w Fundacji, Dariusz Pudełko- promujący idee ekologicznej techniki palenia w piecach, Pan Piotr Rydel- inicjator spotkania, a jednocześnie rodzic współpracujący ze szkołą w zakresie edukacji ekologicznej. Na terenie szkoły odbył się plenerowy pokaz na temat odnawialnych źródeł energii. Najważniejszym urządzeniem dydaktycznym, który wzbudził duże zainteresowanie uczniów była Mobilna Platforma Edukacyjna OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Jest to zestaw urządzeń umieszczonych na przyczepce samochodowej. Zadaniem każdego z nich jest pozyskiwanie energii elektrycznej, cieplnej ze słońca, wiatru i powietrza (za pomocą panelu fotowoltaicznego, kolektora słonecznego, turbiny wiatrowej pompy ciepła). Podczas pokazu zostały omówione zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, ekologii, zagadnień fizycznych i przyrodniczych). Warsztaty dla uczniów pod nazwą „Cykl lekcji pokazowych na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii w aspekcie ochrony atmosfery i klimatu pod hasłem „Słońce nie wystawia rachunków” rozbudził zainteresowania uczniów na temat wykorzystania źródeł energii odnawialnej. Najbardziej aktywni uczniowie zostali docenieni za pomocą drobnych nagród i upominków. Szkoła otrzymała broszury ABC OZE.

W Polsce wiedza na temat możliwości wykorzystania OZE pozostaje na stosunkowo niskim poziomie. Wobec tego istnieje pilna potrzeba edukacji w tym zakresie. Dzięki Mobilnej Platformie Edukacyjnej OZE uczniowie w doskonały sposób mogli połączyć wiedzę teoretyczną z nauczaniem praktycznym na temat odnawialnych źródeł energii. Eksperci w sposób profesjonalny przekazali uczniom wiedzę dotyczącą możliwości wykorzystania naturalnych zjawisk przyrodniczych jako darmowych niewyczerpalnych źródeł energii.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie składa podziękowanie Fundacji Edukacyjnej Promyk Energii za pomoc w edukacji uczniów na temat wykorzystania źródeł energii odnawialnej.

Autor tekstu: Hanna Kirchhof
 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst