Konferencja z okazji zakończenia Programu współpracy transgranicznej

Opublikowano 2023-10-13 10:46:11. Artykuł wyświetlono: 320 razy.

Konferencja z okazji zakończenia Programu współpracy transgranicznej dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Europejskiego Dnia Współpracy.

W dniu 12.10.2023 r. w Olsztynie odbyła się konferencja z okazji zakończenia Programu współpracy transgranicznej, podczas której podjęto ważne tematy dotyczące szans i wyzwań samorządów przygranicznych z Rosją po wybuchu wojny na Ukrainie.

Po słowach wstępu oraz prezentacji na temat stopnia realizacji Programu oraz jego transformacji w odpowiedzi na nowe uwarunkowania geopolityczne głos zabrali przedstawiciele samorządów przygranicznych, którzy opowiedzieli o wyzwaniach z jakimi przyszło się mierzyć podczas realizacji projektów oraz o sukcesach, które mimo przeciwności losu wszyscy zdołali osiągnąć. Każdy z rozmówców podkreślał znaczącą rolę Wspólnego Sekretariatu Technicznego w Olsztynie w pokonywaniu wyzwań, trudności i obaw, z którymi mierzyli się wszyscy beneficjenci po wybuchu wojny na Ukrainie.

Podczas konferencji przedstawiono także nową perspektywę finansową Programu Interreg 2021-2027 jako szanse rozwoju terenów przygranicznych w nowej perspektywie finansowej. Dla wielu beneficjentów, w tym także dla Gminy Rybno będzie to możliwość dalszej realizacji kluczowych inwestycji zgodnie z zasadami ochrony środowiska oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dzięki udziałowi w tym Programie, pozyskanym środkom oraz ciężkiej pracy wszystkich Partnerów projektu Gmina Rybno wybudowała 15 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej, z której korzystają mieszkańcy Dębienia i Hartowca.