Szanowni Państwo, zbliża się wiosna, a z nią roztopy powodujące zalewanie gruntów i lokalne podtopienia. W związku z tym apeluję i proszę wszystkich właścicieli, użytkowników i zarządców gruntów i nieruchomości, na których usytuowane są urządzenia melioracji wodnych szczegółowych o wykonywanie obowiązku ich konserwacji i bieżącym utrzymaniu w stanie umożliwiającym swobodny przepływ wód.
Obowiązek utrzymywania we właściwym stanie rowów melioracyjnych i drenowania wynika wprost z ar.77 ustawy z dnia 18 lipca 2001r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2015r. poz. 469) i dotyczy właścicieli i użytkowników gruntów, na których te urządzenia się znajdują. Do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych zalicza się rowy melioracyjne o szerokości dna przy ujściu mniejszej niż 1,5 m oraz rurociągi drenarskie.
Na zakres robót związanych z utrzymaniem rowów i drenażu składa się głównie:
- wykaszanie roślinności ze skarp i dna rowu;
- wycinka drzew i krzewów ze skarp i dna rowów;
- wybieranie namułu z dna rowów oraz usuwanie przetamowań;
- naprawa uszkodzonych skarp i dna rowów;
- ochrona rowów przed pasącymi się zwierzętami;
- odmulanie studzienek drenarskich i ich naprawa;
- bieżąca naprawa wylotów drenarskich.
Ważne jest, aby konserwacja urządzeń melioracyjnych była dokonywana na całej długości. Konserwacja odcinka rowu melioracyjnego położonego wyżej nie spowoduje spływu wód w sytuacji, gdy dolny odcinek nie będzie zapewniał odpływu. Szczególnie istotne jest zapewnienie właściwego utrzymania (funkcjonowania) dolnych (końcowych) odcinków rowów i rurociągów drenarskich.