Orszak Trzech Króli po raz ósmy przeszedł ulicami Hartowca

Opublikowano 2023-01-10 11:12:08. Artykuł wyświetlono: 483 razy.

Tradycyjnie swój początek miał w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W piątek, 6 stycznia 2023r. o godz. 14:00 ulicami Hartowca przewędrował Orszak Trzech Króli.

Pod hasłem „Niech prowadzi nas gwiazda”. Orszak przeszedł z placu przy kościele parafialnym w Hartowcu ulicami miejscowości aż do miejsca docelowego – parkingu – obok Lokalnego Centrum Aktywizacji Społecznej.

Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Wierni organizują pochód ulicami miasta najczęściej w przebraniu - koronie nawiązującej do Trzech Króli. Wszyscy zmierzają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, wszyscy uczestnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony.

Podobne uroczystości odbyły się na ulicach ponad 650 miejscowości w kraju i kilkunastu poza granicami Polski. Od 2009 r. orszaki stanowią w Polsce tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, u nas znanym jako uroczystość Trzech Króli.

Imprezie towarzyszyła zbiórka pieniędzy. Dochód z niej zostanie przekazany dla dwóch osób potrzebujących wsparcia. Dla uczestników orszaku przygotowano pyszny żurek oraz przekąski, a także kawiarenkę.

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom za kolejny wspólny Orszak Trzech Króli. Wspólną organizację i zaangażowanie w ósmą edycję orszaku w naszej miejscowości. Do zobaczenia za rok! – podsumowuje ks. Sławomir Skonieczka.

Orszak Trzech Króli został zorganizowany przez Parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hartowcu we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich ISKRA w Hartowcu, Ochotniczą Strażą Pożarną w Hartowcu, wolontariuszami i mieszkańcami parafii Hartowiec.

Tekst i zdjęcia: Sylwester Kasprowicz