Orszak Trzech Króli w Parafii Rybno

Opublikowano 2024-01-08 14:19:02. Artykuł wyświetlono: 440 razy.

W sobotę – 6 stycznia 2024 roku, o godzinie 14:00, ulicami Rybna rozpoczął się trzeci Orszak Trzech Króli, barwna procesja, która przypomina o wydarzeniu związanych z narodzeniem Jezusa Chrystusa.

Przemarsz rozpoczął się przy figurce Serca Pana Jezusa na ulicy Wyzwolenia, gdzie zebrani uczestnicy, wyruszyli w barwnej kolumnie w kierunku kościoła parafialnego w Rybnie.

Trzej Królowie, ubrani w przepiękne kostiumy, nieśli ze sobą dary symbolizujące złoto, kadzidło i mirrę - prezenty, które według tradycji złożyli małemu Jezusowi.

Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Wszyscy zmierzali do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane były kolędy, uczestnicy otrzymali śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony, niosąc ze sobą radosną świąteczną atmosferę.

Po dotarciu do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie na trzech króli czekała Święta Rodzina. Odbyła się część artystyczna w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rybnie, przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz zespół muzyczny działający w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie Pana Jarosława Rolkowskiego.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Rybna i Jeglii oraz funkcjonariusze policji.

Orszak Trzech Króli w Rybnie to nie tylko tradycja, ale także piękny sposób na wspólne świętowanie i integrowanie społeczności. Dla uczestników na zakończenie orszaku przygotowano gorący posiłek i słodkości.

Organizatorem tego wydarzenia była Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie.
Proboszcz Parafii ks. dziekan Janusz Kowalski serdecznie dziękuję za wspólne kultywowanie naszej pięknej i wyjątkowej tradycji.
-Dziękuję wszystkim mieszkańcom, służbom porządkowym, wolontariuszom za wspólną organizację i zaangażowanie w trzecią edycję orszaku w naszej parafii – podsumowuje ks. dziekan Proboszcz Parafii Janusz Kowalski.

Niech Trzej Królowie przyniosą Nam wiarę, nadzieję i miłość na cały 2024 rok.

Do zobaczenia za rok.

tekst. Jolanta Jendrycka