Piknik pod Gwiazdami

Opublikowano 2013-07-05 10:17:37. Artykuł wyświetlono: 2031 razy.

W dniach od 12 do 17 lipca 2013 r. w Nowym Grodzicznie, powiat Nowe Miasto Lubawskie odbędzie się plenerowa impreza naukowa „Piknik pod gwiazdami”.

Każdej pogodnej nocy naukowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w tym Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego prof. dr. hab. Maciej Mikołajewski oraz miłośnicy astronomii będą prezentowali najciekawsze obiekty na nocnym rozgwieżdżonym niebie. „Chcemy przybliżyć każdemu, kto do nas przyjdzie tajniki nocnego gwieździstego nieba. Przedstawimy także najnowszy stan wiedzy o Wszechświecie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby przez duże teleskopy obejrzeć powierzchnię Księżyca, pierścienie Saturna, gwiazdy podwójne czy gromady gwiazd” – mówi Robert Szaj, Prezes Stowarzyszenia „Instytut Ekoprussia”, które organizuje Piknik.

Plenerowa Impreza Naukowa „Piknik pod Gwiazdami” odbywa się dzięki wsparciu: Unii Europejskiej w ramach działania Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla małych projektów, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013; Gminy Grodziczno, Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Lubawska”, firmy LIBRO oraz Lubawskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego Zdzisława Wierzbowskiego.

Pierwszych 1000 uczestników „Pikniku pod Gwiazdami” otrzyma bezpłatnie obrotowe mapy nieba pozwalające na szybką naukę orientacji na nieboskłonie i poznanie podstawowych gwiazdozbiorów i obiektów astronomicznych.

Dodatkowo w dniach od 15 do 17 lipca 2013 roku w Zespole Szkół w Grodzicznie w godzinach od 10.00 do 20.00 funkcjonować będzie przenośne planetarium, w którym w ciągu dnia będzie można poznać podstawy wiedzy o Wszechświecie oraz sposoby orientacji na niebie. Dla tych, którzy będą uczestniczyć w nocnych pokazach, wizyta w ciągu dnia w planetarium może pomóc w późniejszej orientacji na niebie i ułatwić odszukiwanie gwiazdozbiorów i innych obiektów. W godzinach pracy planetarium obejrzeć będzie można również Słońce, naszą najbliższą gwiazdę. „Każdy uczestnik będzie mógł na bieżąco obserwować to, co dzieje się na Słońcu, zarówno w przedziale światła widocznego naszym ludzkim okiem, jak i w innych długościach fal” – mówi Robert Szaj. Jak dodaje Prezes Szaj, „warunkiem nocnych pokazów jest bezchmurne niebo, natomiast planetarium funkcjonujące w dniach od 15 do 17 lipca 2013 będzie czynne niezależnie od warunków pogodowych”

Na „Piknik pod Gwiazdami” zapraszamy na boisko szkolne obok Zespołu Szkół w Nowym Grodzicznie a także w dniach 15 -17 lipca 2013 r. do samego Zespołu Szkół.

Program „Pikniku pod Gwiazdami”
Miejsce realizacji projektu: Zespół Szkół w Nowym Grodzicznie; Szkoła Podstawowa i Gimnazjum13-324 Grodziczno 83, gmina Grodziczno; powiat Nowe Miasto Lubawskie, województwo Warmińsko-Mazurskie

12-17 lipca 2012 3 r – g. 20.00 do 2.00 - pokazy nieba na boisku obok Zespołu Szkół w Nowym Grodzicznie

13 lipca 2013 – g. 11.00 - 17.00 – Pole Bitwy pod Grunwaldem, obserwacje Słońce.

15-17 lipca 2013 – 10.00 – 20.00 – pokazy o każdej pełnej godzinie w Planetarium w Zespole Szkół w Nowym Grodzicznie oraz pokazy Słońca przy wejściu do Szkoły.

Warunkiem pokazów nieba i Słońca jest pogodne bezchmurne niebo. Pokazy w planetarium odbywają się niezależnie od warunków pogodowych.

źródło: Stowarzyszenie Instytut EKOPRUSSIA