Platformy dla rybitw czarnych na j. Rybno

Opublikowano 2022-04-21 09:04:48. Artykuł wyświetlono: 659 razy.

W dniu 20 kwietnia na j. Rybno zostały zwodowane platformy lęgowe dla rybitw czarnych (Chlidonias niger). Platformy zostały zamontowane w celu zwiększenia bioróżnorodności tego zbiornika.

Rybitwa czarna jest gatunkiem związanym z zarastającymi, wolnopłynącymi zbiornikami wodnymi, starorzeczami, stawami itp. Gatunek ten w ostatnich latach, wskutek źle prowadzonych działań melioracyjnych na terenie Polski, stracił wiele dogodnych dla siebie siedlisk. Dodatkowym czynnikiem wpływającym negatywnie na występowanie rybitw czarnych jest opóźniona wegetacja roślin w okresie wiosennym.

Gatunek ten przylatuje do Polski w kwietniu oraz maju. Miejscem gniazdowym jest wynurzona, pływająca roślinność wodna. Wskutek jej małej ilości w okresie przylotu, zmniejsza się liczba dogodnych siedlisk. Jednym z sposobów na pomoc rybitwom jest tworzenie zastępczych siedlisk. Takie miejsce powstało właśnie na j. Rybno. Jest to zgrupowanie 20 platform wykonanych z styroduru. Platformy zamontowano na stelażu z desek, mającym na celu zwiększenie stabilności konstrukcji. Platformy zgrupowano w 5 pakietach, po 4 sztuki w każdym pakiecie. Takie konstrukcje z powodzeniem są stosowane w czynnej ochronie rybitw na Warmii i Mazurach, prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Platformy dla rybitw montowane są również w wielu innych regionach kraju (m.in. zachodniopomorskie oraz wielkopolskie).

Skąd pomysł na zamontowanie platform na j. Rybno?

W ostatnich latach obserwowano rybitwy czarne żerujące na zbiorniku. Brakowało natomiast odpowiednich siedlisk do założenia gniazda. Stwierdzano również pojawiające się kolonię tego gatunku: na zbiornikach wyrobiskowych w Prusach, na j. Neliwa oraz na stawach w Koszelewach.

Trzymajmy kciuki żeby również i j. Rybno stało się domem dla rybitw czarnych.

Tekst: Łukasz Głowacki