Podsumowanie akcji TRASH CHALLENGE 2022

Opublikowano 2022-05-16 16:00:12. Artykuł wyświetlono: 509 razy.

Za nami druga edycja akcji „Trash Challenge- Przywróć naszą planetę 2022”. Akcja została przeprowadzona w dniach 28 kwietnia – 05 maja 2022r.

Celem przeprowadzonej akcji było budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska, poczynając od kształtowania świadomości proekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców. W sprzątaniu brali udział zarówno dorośli jak i dzieci i młodzież. Akcją były objęte tereny ogólnodostępne dla mieszkańców oraz publiczne na terenie Gminy Rybno, w tym drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne. Urząd Gminy wydał uczestnikom Challengu worki do zbiórki odpadów.

EZG „Działdowszczyzna” przyłączył się do organizowanej akcji zapewniając upominki dla dzieci i młodzieży oraz pokrywając koszt zagospodarowania odebranych odpadów na składowisku, natomiast Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o. o. zapewnił transport zebranych odpadów na składowisko odpadów. Dzieci i młodzież biorący czynny dział w ww. akcji otrzymały upominki ufundowane m.in.: przez Nadleśnictwo Lidzbark, Powiat Działdowski, Welski Park Krajobrazowy, Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego, LGD Ziemi Lubawska, Bank Spółdzielczy w Działdowie z siedzibą w Lidzbarku Oddział w Rybnie, Ekologiczny Związek Gmin „Działdowszczyzna”, Pana Sylwestera Kasprowicza – Radny Gminy Rybno. Dzieci i młodzież otrzymały łącznie 200 upominków.

W tracie akcji zebrano 2 przyczepy ciągnikowe śmieci. Wśród zebranych odpadów poza odpadami zmieszanymi zebrano odpady z plastiku, szkła m.in. butelki po alkoholach różnego rodzaju, tworzyw sztucznych, starą odzież, opony, elektroodpady itp.

Uczestnicy objęli sprzątaniem znaczną część obszaru Gminy Rybno, w tym m.in. tereny szkolne i ich otoczenia, tereny wsi m.in.: Jeglia, Dębień, Truszczyny, Rumian, Naguszewo, Groszki, Rybno, Tuczki, Koszelewy, Żabiny pobocza dróg, okolice jezior itp.

W zbiórce śmieci wzięły udział m.in.: Sołectwo Rybno, Seniorzy z Dziennego Domu Pobytu w Jeglii wraz z panią Sołtys Ewą Sendobrą i Radą Sołecką, OSP Jeglia, Pan Grzegorz Januszewski - Radny Gminy Rybno i Sołtys sołectwa Dębień, którego wspomogli: Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie, Sołtysi – Piotr Chyrzyński i Maria Kozłowska wraz z mieszkańcami, Stowarzyszenie Dzieci Twardowskiego z Panią Prezes Anną Piątkowską na czele oraz grupa dzieci z czterech sołectw: Dębienia, Rumiana, Truszczyn i Naguszewa-Groszki, Stowarzyszenie „Żabianka”, Sołectwo Koszelewy, OSP Koszelewy, Szkoła Podstawowa w Koszelewach, Pani Agnieszka Labicka - Radna Sołectwa Rybno oraz radni: Dariusz Karbowski, Piotr Kornatowski oraz Sylwester Kasprowicz, grupa młodzieży „W Rękach Młodych”, Sołectwo Tuczki, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybnie, Młodzieżowa Drużyna przy OSP Rybno, Przedszkole w Rybnie oraz mieszkańcy naszej gminy wraz ze swoimi pociechami.

Gminy będące członkami Ekologicznego Związku Gmin Działdowszczyzna m.in. Janowiec Kościelny, Płośnica podjęły wyzwanie i zorganizowało na swoim terenie podobne akcje. Gratulujemy!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom sprzątania, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji proekologicznej i tym samym przyczynili się do poprawy stanu środowiska. Śmieci nie biorą się znikąd…Zachęcamy wszystkich chętnych do aktywnego uczestnictwa w wielkich porządkach w kolejnej edycji Trash Challenge w 2023 roku.

Pamiętajmy jednak, aby sprzątać nie tylko podczas corocznej akcji, ale codziennie, bo tylko w taki sposób przyczynimy się do poprawy otaczającego nas środowiska.

Galeria zdjęć skojarzona z tekstem