www.gminarybno.pl

Drukuj

Seminarium naukowe w Rumianie: EKOTRENDY- czyli, jak wykorzystać wodę deszczową?

Opublikowano 2015-03-25 12:11:26. Artykuł wyświetlono: 4045 razy.

Od wielu lat Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie promuje różnorodne działania z zakresu ochrony środowiska naturalnego i szczyci się posiadaniem międzynarodowego certyfikatu Eco-school.

Stąd najnowsza inicjatywa- „Seminarium naukowe EKOTRENDY-czyli, jak wykorzystać wodę deszczową?” Ta niecodzienna impreza miała miejsce 23 marca 2015roku w Szkole Podstawowej w Rumianie, a zorganizowana została nie tylko dla uczniów miejscowej placówki.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele społeczności uczniowskiej ze wszystkich szkół gminy Rybno, mieszkańcy Rumiana, a także innych miejscowości, reprezentanci instytucji działających na terenie gminy, organizacji i zakładów pracy. Przybyli też rodzice uczniów, którzy i tym razem bardzo zaangażowali się w organizację przedsięwzięcia.

Władze samorządowe reprezentował Wójt gminy Rybno pan Tomasz Węgrzynowski, radni Rady Gminy Rybno i Rady Powiatu Działdowskiego.
Seminarium otworzyła i powitała tak licznie zgromadzonych uczestników dyrektor Szkoły pani Hanna Kirchhof, która we wstępnym przemówieniu przytoczyła piękną metaforę: „Woda – to niebieskie złoto Ziemi”.

Woda jest dobrem, z którego korzystamy każdego dnia w różnych celach. Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości wody jakiej zużywamy niepotrzebnie. Okazuje się, że kontrolując przepływ wody w naszych gospodarstwach możemy poczynić duże oszczędności. Dyrektor Hanna Kirchhof stwierdziła dalej, że seminarium ma pokazać w jaki sposób można wykorzystać wodę deszczową. Jej zagospodarowanie jest kluczowym elementem ekologicznego i ekonomicznego stylu życia.

Podczas seminarium podsumowany został gminny konkurs plastyczny, a także wręczono nagrody uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Główną, merytoryczną część imprezy stanowiły wykłady przedstawicieli firmy CHARMAL pod hasłem „Wykorzystując deszczówkę, oszczędzamy wodę” oraz firmy HABA RL na temat przydomowych oczyszczalni ścieków. Ciekawą prelekcję na temat światowych zasobów wodnych przedstawił pracownik Welskiego Parku Krajobrazowego. Uczestników debaty, a zwłaszcza uczniów, zainteresowało wystąpienie pana Tadeusza Magnuszewskiego – emerytowanego leśniczego z Nadleśnictwa Kostkowo, który zaprezentował urządzenia stacji meteorologicznej do mierzenia wielkoś1)ci opadów atmosferycznych. Swój udział w programie seminarium mieli również uczniowie, którzy przygotowali bardzo ciekawy i barwny program artystyczny. Młodsze dzieci pięknie zatańczyły z parasolkami ‘Deszczową piosenkę”, starsi przedstawili montaż słowno-muzyczny „Łap krople wody” oraz prezentację pt. „Wodne pogotowie”. Na zakończenie uczniowskich przedstawień odbył się „Maraton wodnej piosenki”.

W przerwie, pomiędzy wystąpieniami prelegentów, by ł poczęstunek – degustacja potraw regionalnej kuchni – „Smaki Ziemi Lubawskiej”.

Podsumowanie seminarium stanowił pokaz praktycznych rozwiązań zagospodarowania deszczówki, który miał miejsce na zewnątrz budynku, gdzie zainstalowano naziemne zbiorniki i urządzenia do pozyskiwania wody opadowej, która będzi3 wykorzystywana głównie do podlewania roślinności, a dzięk8i takiemu proekologicznemu działaniu będą oszczędzane zasoby naturalne oraz podnoszona świadomość ekologiczna uczniów i dorosłych mieszkańców.

 

Tekst: Grzegorz Wiergowski, zdjęcia: Monika Ciecińska
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst