Susza w rolnictwie. Wnioski o oszacowanie strat można składać za pomocą aplikacji

Opublikowano 2021-07-12 13:26:52. Artykuł wyświetlono: 762 razy.

Wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych można składać wyłącznie za pośrednictwem publicznej aplikacji.

Aplikacja dostępna jest pod adresem: gov.pl/web/rolnictwo/szacowanie-suszy-od-2020-r

Do aplikacji można zalogować się poprzez: profil zaufany, e-dowód, stronę banku i za jej pomocą rolnik określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie.

Protokół sporządzany jest również przez aplikację bez udziału Komisji gminnych szacujących straty, powołanych zarządzeniami właściwego miejscowo Wojewody.

Rolnik ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym. Po podpisaniu wniosku uruchomiony zostaje proces generowania protokołu strat oraz zostanie automatycznie wyliczona szkoda .

Wniosek należy złożyć do dnia 15 października roku wystąpienia suszy.

Szkody w gospodarstwie rolnym spowodowane przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę lub suszę w środku trwałym, straty szacowane są jak dotychczas – przez komisje powołane przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego. Wnioski o oszacowanie szkód ww. zjawiskami rolnicy powinni kierować do właściwych urzędów gmin.