www.gminarybno.pl

Drukuj

Uczniowie ze szkoły w Jeglii na 'Nocy Zaćmienia'

Opublikowano 2015-10-06 07:47:41. Artykuł wyświetlono: 1361 razy.

W nocy z 27 na 28 września 2015r. w związku ze zjawiskiem – całkowite zaćmienie Księżyca, uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jeglii wzięli udział w całonocnej imprezie naukowej pt. „Noc zaćmienia”.

Impreza odbyła się w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach. Uczniowie uczestniczyli w prelekcjach, wykładach dotyczących natury i zjawisk zaćmieniowych. Podczas jednego z wykładów uczniowie mieli okazję trzymać w swoich dłoniach kawałek skały pochodzącej z Księżyca. Było to niesamowite przeżycie. Po zakończeniu wykładów uczniowie wspólnie z innymi uczestnikami obserwowali sklepienie niebieskie. Z zachwytem przyglądali się obiektom niebieskim oraz z wielkim zainteresowaniem słuchali naukowców , którzy byli przewodnikami po nocnym niebie. Dzięki obserwacjom przez teleskop uczniowie mogli przyjrzeć się bliżej nie tylko głównemu bohaterowi – Księżycowi, ale też obserwować inne obiekty np. planetę Wenus, miejsce narodzin gwiazd i wiele innych ciał niebieskich. Uczniowie byli zachwyceni zmianami Księżyca podczas całkowitego zaćmienia. I choć na dworze było zimno atmosfera jaka panowała podczas obserwacji rozgrzewała uczestników nocnego spotkania.

Z przeprowadzonego wywiadu wśród uczniów można wywnioskować, że uczestnictwo w „Nocy zaćmienia” zarysowało się głęboko w pamięci dzieci, zainspirowało Ich do „wędrowania” po nocnym niebie, do poszerzania wiedzy z zakresu astronomii.

Dziękujemy Panu Robertowi Szajowi za gościnność i uczestnictwo w tak znakomitej imprezie.

Tekst i zdjęcia nadesłane przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Jeglii
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka