Urodziny Kopernika

Opublikowano 2019-02-20 13:55:56. Artykuł wyświetlono: 1629 razy.

Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem w Hartowcu odbyło się w konwencji interaktywnej podróży w czasie i przestrzeni do lat 1473-1543. Już od samego progu naszej „hartowieckiej Alma Mater” zacnych naszych gości witały pary postaci w renesansowych strojach, wiodąc ich następnie do naszej „kosmicznej” sali sportowej.

Wśród szacownych gości znaleźli się: Marcin Galibarczyk z Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, Sekretarz Urzędu Gminy Rybno Jolanta Jendrycka, Kierownik Oświaty Gminy Rybno Wiesława Wróblewska, radna Gminy Rybno Joanna Słupska, Komendant Gminny OSP Piotr Bojarowski, Prezes OSP w Hartowcu Jan Żuralski, sołtys wsi Hartowiec Bogdan Kopański, dyrektorzy szkół gminy Rybno wraz z przedstawicielami uczniów.

W temat wprowadził widzów film „Podróż” – autorska produkcja uczniów naszego gimnazjum propagująca przewrót kopernikański, a także prezentująca walory i ideę „Szlaku Kopernikowskiego” na Warmii i Mazurach. Następnie przenieśliśmy się do Torunia i czasów dzieciństwa Mikołaja. Tu też poczuliśmy klimat XVI-wiecznego miasta z występami kuglarzy, ulicznych muzyków by w końcu przenieść się na dworskie salony i obejrzeć pokaz renesansowego tańca. Kolejne obrazy to już Lubawa i Frombork oraz dylematy jakie przeżywał astronom w związku z publikacją swojego „De revolutionibus orbium coelestium”.

W drugiej części spotkania odbył się gminny konkurs wiedzy pod hasłem „Mikołaj Kopernik i jego czasy” z wyraźnym akcentem na jego ślady pozostawione na ziemi lubawskiej. Poziom wiedzy przedstawicieli wszystkich siedmiu uczestniczących w nim placówek był niezniernie wysoki i aż 6 jego uczesników zajęło I miejsca. Fundatorami nagród była Gmina Rybno, Fundacja „Nicolaus Copernicus” z Truszczyn oraz SP w Hartowcu.

Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów związaną z życiem i dokonaniami Astronoma. Jak przystało na prawdziwe urodziny było też miejsce na poczęstunek i słodkie niespodzianki przygotowane przez Restaurację „Świtezianka” i Koło Gospodyń „Iskra” z Hartowca.

Nadesłał: Bogusław Łukwiński