Warszawa: Przedstawiciele Gminy Rybno na szkoleniu Fundacji Civis Polonus

Opublikowano 2022-04-19 09:43:19. Artykuł wyświetlono: 772 razy.

W dniach 13-15 kwietnia odbyło się 3-dniowe szkolenie dla partnerstwa jednostek samorządów terytorialnych i organizacji społecznych, w którym udział wzięli także przedstawiciele z terenu gminy Rybno: Kierownik ds. Oświaty – Wiesława Wróblewska oraz Przewodniczący Grupy „W Rękach Młodych” – Sylwester Kasprowicz.

Udział w szkoleniu wzięły samorządy oraz organizacje z pięciu województw, a rozmawiano m.in. o problemach, z jakimi borykają się mniejsze samorządy. Choć każda gmina jest inna i nie ma jednej magicznej formuły, która rozwiąże wszystkie problemy, widoczny jest wielki potencjał we współpracy urzędów gmin i rad miejskich z organizacjami społecznymi.

Organizacje społeczne:
- mogą odciążyć i tak zapracowane samorządy,
- proponują nieszablonowe, odważne rozwiązania tam, gdzie samorządowi brakuje czasu, pieniędzy lub innowacyjnych pomysłów,
- mają często wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą i sprawdzone metody działania,
- potrafią obiektywnie zdiagnozować potrzeby lokalnej społeczności młodych.
Działania prowadzone są w ramach projektu „Mocniejsze NGOsy dla edukacji i aktywności obywatelskiej młodych” realizowanego przez Fundację Civis Polonus w partnerstwie ze Związek Miast Polskich. Projekt realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Organizacje, które wzięły udział w szkoleniu:
- Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie
- Mazurska Fundacja Edukacyjna „BONUS PASTOR” z Węgorzewa
- Grupa nieformalna „W Rękach Młodych” z Rybna
- Fabryka Inicjatyw Obywatelskich "Łączy nas Iława"
- Stowarzyszenie Po Godzinach z Olsztynka
- Braniewski Instytut Rozwoju
- Federacja Inicjatyw Oświatowych
Kolejny etap szkolenia odbędzie się w dniach 9-10 czerwca!

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz