www.gminarybno.pl

Drukuj

Wyjątkowe zjawisko – całkowite zaćmienie Księżyca

Opublikowano 2015-10-02 08:48:39. Artykuł wyświetlono: 3083 razy.

W nocy z 27 na 28 września miało miejsce rzadkie kosmiczne zjawisko – całkowite zaćmienie Księżyca. Z tej okazji Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach wraz z Fundacją Nicoalus Copernicus oraz Stowarzyszeniem „Instytut Ekoprussia” zorganizowało całonocną imprezę naukową „Noc zaćmienia”.

Zjawisko to było wyjątkowe i niepowtarzalne. Doszło do niego, ponieważ Księżyc znalazł się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i „trafił” na stożek ziemskiego cienia. Najbliższe tak wyjątkowe zaćmienie będziemy mogli obserwować dopiero za 28 lat - mówi Robert Szaj, organizator wydarzenia i szef obserwatorium w Truszczynach. Niepowtarzalność niedzielnej nocy była podwójna. Już samo zaćmienie jest rzadkim zjawiskiem i zdarza się raz na kilka miesięcy, ale całkowite już znacznie rzadziej. - Tym razem jednak skumulowało się ono z innym zjawiskiem. Księżyc obiega Ziemię nie po orbicie kołowej, ale po wydłużonej elipsie. Jest więc raz bliżej, raz dalej. W nocy z 27 na 28 września Księżyc na swojej orbicie był wyjątkowo blisko Ziemi. Przez to zaćmiewana tarcza Srebrnego Globu była wyjątkowo duża. Wielkość tarczy potęgowała dodatkowym złudzeniem optycznym polegającym na tym, że im bliżej horyzontu znalazła się tarcza naszego naturalnego satelity, tym wydaje się ona większa — tłumaczy pan Szaj. I jak wyjaśnia, za trzy lata, dokładnie w środku wakacji 27 lipca 2018 roku w Polsce będzie widoczne kolejne całkowite zaćmienie Księżyca, ale wówczas będzie on znacznie dalej od Ziemi, niż w tym roku.

Udział w imprezie był bezpłatny, a podczas nocy, która zaczęła się o godz. 21.30 zorganizowane zostały prelekcje i wykłady, spotkania z naukowcami oraz wspólne obserwacje Zaćmienia Księżyca. Organizatorzy zaplanowali również specjalny prapremierowy pokaz filmu dokumentalnego z cyklu ASTRONARIUM, w którym przedstawiona zostanie działalność Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach i Fundacji Nicolaus Copernicus.

- Zaćmienie w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach oglądało łącznie ok 300 osób. Nasza noc byłą realizowana w ramach projektu "PGNiG - Zostań drugim Kopernikiem". Dziękuję za wsparcie Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Starostwu Powiatowemu w Działdowie, Firmie Eurostyl Łukasza Witkowskiego i Bankowi Spółdzielczemu w Działdowie. Podziękowania kieruję również do strażaków z Truszczyn i wolontariuszy z Rybna – powiedział Robert Szaj.

Tekst i zdjęcia nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst