Zasoby dla uczniów
- Akademia Khana Polski - kanał posiada ponad 3500 wideo z wielu dziedzin nauki, z czego większość pasuje do zagadnień poruszanych w edukacji szkolnej. Khan Academy pomoże z nauką matematyki, fizyki, ekonomii, a nawet zrozumieniu działania kryptowalut takich jak Bitcoin.
- TEDed (angielskojęzyczny, ale z polskimi napisami) – po ogromnym sukcesie wideo z wystąpień TED i TEDx, organizacja za nimi stojąca postanowiła wesprzeć również edukację dzieci i młodzieży (dorośli również wcale nie będą się tutaj nudzić) oraz stworzyć świetne animacje, z których można dowiedzieć się o ciekawostkach i nowościach naukowych lub zmierzyć się z zagadkami logicznymi.
- Pistacja.tv – kanał prezentujący lekcje wideo z matematyki w pełni dostosowane do polskiej podstawy programowej w szkole podstawowej, gimnazjum oraz docelowo w całym liceum. W planach Fundacji Katalyst, która je tworzy, są kolejne przedmioty szkolne.
- Kanały na YouTube: od Pana Belfra, który przygotuje Cię do egzaminów i pomoże zrozumieć chemię, przez Arlenę Witt, która sprawi, że nauka języka angielskiego będzie łatwa i ciekawa, aż po Kasię Gandor, rozprawiającą się z mitami na temat klimatu czy żywienia. YouTube pełen jest świetnych nauczycieli i nauczycielek uczących na swoich kanałach.
- Wolne lektury – 5000 utwór należących do domeny publicznej (co do których nie obowiązują już prawa autorskie majątkowe) lub na wolnych licencjach. W serwisie znajdziemy zarówno lektury szkolne, jak i klasykę literatury polskiej i zagranicznej. Poza samą treścią lektur w kilku formatach (również na czytniki e-booków), część z lektur jest dostępna również jako audiobooki.
- Projekt Gutenberg – największa internetowa i darmowa biblioteka książek z domeny publicznej, głównie w języku angielskim (ale również znajdziemy tu mniejsze kolekcje w wielu innych językach w tym po polsku).
Narzędzia i aplikacje dla uczniów
- Duolingo – bezpłatny portal internetowy i aplikacja do nauki języków obcych opierające się na zasadach grywalizacji. Można korzystać z niego indywidualnie, ale posiada również opcję dla szkół
- BBC Learning English – aplikacja zbierająca lekcje i materiały do czytania, słuchania i oglądania w celu nauki języka.
- PhotoMath – aplikacja, która wykorzystując aparat w naszym smartfonie pomaga w rozwiązywaniu wybranych zadań z matematyki. Podaje przy tym krok po kroku wyniki oraz wyjaśnienia.
- Mathduel – darmowa aplikacja, dzięki której możemy potrenować liczenie pamięciowe i podstawy matematyki. Można grać samodzielnie, w parach i w małych grupach.
- Elevate i Lumosity – aplikacje z grami i ćwiczeniami dla mózgu np. na koncentrację, szybkie liczenie, pamięć.
- Brain it on – łamigłówki i zadania z fizyki, które pozwolą poćwiczyć podstawy wiedzy szkolnej w połączeniu z zabawą.
- Science Journal – aplikacja Google wykorzystująca czujniki w naszym smartfonie do prowadzenia własnych badań. Poza dostępem do czujników możemy tworzyć w niej zapisy danych i komentarze do nich.
- Zooniverse – serwis internetowy grupujący obywatelskie projekty naukowe należący do organizacji Citizen Science Alliance. Dzięki aplikacji każdy internauta może brać udział w badaniach naukowych.
- Desmos Calculator – popularny kalkulator graficzny online, dostępny również jako aplikacje mobilne dla obu systemów: iOS i Android.
Gry i aplikacje dla rodziców młodszych dzieci
- Quiver – aplikacja do kolorowania w rozszerzonej rzeczywistości 3D. Wydrukuj specjalne kolorowanki. Pokoloruj i zobacz swój rysunek w wersji 3D!
- Toontastic 3D – rozbudowana aplikacja do tworzenia animowanych opowieści w 3D, które samodzielnie rysujemy, animujemy, a następnie możemy nagrywać jako filmy.
- Logika gry – zestaw gier logicznych dostosowanych dla młodszych dzieci: Labirynt, Listonosz, Sudoku oraz Rytm.
- Rube’s Lab – gra w której operujemy maszynami Goldberga i musimy uruchamiać różne przedmioty by odpowiednio przesuwać np. piłeczkę. Choć brzmi prosto jest to świetna forma łamigłówki, zarówno fizycznie jak i w aplikacji.
- Alphabet & Numbers – aplikacja angielskojęzyczna dla dzieci wspierająca naukę ręcznego pisania.
- Lego Creator Islands – aplikacja pozywająca na budowanie z popularnych kloców, ale wirtualnie, a kolejne budowle uruchamiają możliwość odkrywania kolejnych wysp.
- Squla – zgrywalizowana nauka wiedzy z przedmiotów szkolnych na poziomie klas 1-6 szkoły podstawowej.
Mamy nadzieję, że powyższe narzędzia i aplikację pomogą kontynuować edukację poza murami szkoły, będą inspirować, bawić i uczyć. Jeśli powinniśmy jeszcze coś dodać do naszej listy, dajcie nam znać! Dobrej e-nauki!
(Źródło: Centralny Dom Technologii, opr. red.; Listę narzędzi i aplikacji opracowali: Kamil Śliwowski i Van Anh Dam.)