www.gminarybno.pl

Drukuj

POPC - internet w każdym domu

Opublikowano 2019-10-01 10:34:12. Artykuł wyświetlono: 603 razy.

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że Gmina Rybno objęta jest rządowym Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa (POPC). Założeniem tego programu jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów rozwoju kraju i likwidacja tzw. “białych plam NGA”, czyli obszarów, w których nie ma dostępu do bardzo szybkiego Internetu.

W 2017 roku NEXERA - jeden z największych uczestników POPC - wygrała konkurs na budowę sieci w trzynastu obszarach środkowej i północno-wschodniej Polski, w tym również w naszej gminie. Obecnie na terenie Gminy Rybno NEXERA rozpoczyna budowę dostępowej sieci światłowodowej o wysokiej przepustowości (min. 100 Mb/s) i będzie jej hurtowym operatorem. Cała sieć NEXERA obejmie swoim zasięgiem ponad 530 000 gospodarstw domowych, w tym ponad 311 000 gospodarstw domowych w “białych plamach NGA” oraz ponad 2 900 szkół znajdzie się w zasięgu sieci dzięki dofinansowaniu w ramach POPC, dając możliwość dostępu do szybkiego Internetu, usług telekomunikacyjnych oraz telewizji cyfrowej.

Prace w ramach programu POPC składają się z dwóch etapów. W pierwszym etapie podłączone zostały w ramach OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej) szkoły oraz palcówki oświatowe. W kolejnym etapie prac, w oparciu o urządzenia zainstalowane w obrębie szkół można zbudować sieć światłowodową w miejscowościach Dębień, Hartowiec, Jeglia, Koszelewy, Rumian, Rybno, Tuczki. Po wybudowaniu sieci znaczna część mieszkańców tych miejscowości znajdzie się w zasięgu sieci światłowodowej i będzie mogła korzystać z szybkiego internetu oraz innych usług teleinformatycznych i telewizyjnych najwyższej jakości.

Wykonanie zadań projektowych oraz nadzór nad budową sieci światłowodowej, w ramach realizowanego przez NEXERA Sp. z o.o. przedsięwzięcia zostało powierzone Iris Telecommunication Poland Sp. z o.o. Pracownicy Iris Telecommunication Poland Sp. z o.o. w związku z zaawansowanymi pracami projektowymi rozpoczną w najbliższym czasie uzgodnienia dotyczące przebiegu światłowodu. Uzgodnienia te prowadzone będą z właścicielami działek gdzie planowane jest usytuowanie infrastruktury telekomunikacyjnej.

Ponieważ wybudowanie sieci wymaga uzyskania zgody od wszystkich współwłaścicieli działek, przez które sieć będzie prowadzona, apelujemy o wyrozumiałość podczas realizowanych przez firmę NEXERA oraz działającej w jej imieniu firmy Iris Telecommunication Poland Sp. z o.o. działań przygotowawczych (uzyskiwanie zgód wyrażanych przez właścicieli nieruchomości) oraz robót montażowych.

Jednocześnie informujemy że Gmina Rybno nie jest inwestorem w tej inwestycji. Na prośbę Firmy Iris Telecommunication Sp. z o.o. wykonujemy obowiązek informacyjny.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi realizacji budowy nowoczesnej światłowodowej sieci dostępowej NEXERY w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa pod adresem www.nexera.pl.

ZAŁĄCZNIKI:
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka