www.gminarybno.pl

Drukuj

Pracownicy WPK zaobserwowali ptaki z gatunku batalion

Opublikowano 2017-08-10 10:39:35. Artykuł wyświetlono: 287 razy.

Batalion – gatunek ptaka wędrownego. Cechą charakterystyczną samców bataliona w szacie godowej jest kryza czyli ozdobne pióra na przodzie szyi. Mówi się, że nie ma dwóch takich samych samców bataliona, co wiąże się z różnorodnością kolorów i objętości ich kryz.

W Polsce spotykany głównie podczas przelotów. Swoje toki odbywa on np. na Bagnach Biebrzańskich, gdzie można podziwiać rywalizację pomiędzy samcami. Do lęgów, pomimo obserwowanych toków, ostatni raz przystąpiły w Polsce prawdopodobnie w 2013 roku. W czasie przelotów zatrzymują się na terenach podmokłych np. w dolinach rzek.

W Welskim Parku Krajobrazowym, w 2015 roku obserwowane było stado ok. 50 osobników na użytku ekologicznym „Koszelewki”, gdzie ptaki odpoczywały podczas wiosennego przelotu. Zagościły one tam po ok 30 latach nieobecności. „Koszelewki” to kompleks zmeliorowanego torfowiska niskiego z licznymi potorfiami zatrzymującymi wodę. Dogodne warunki bytowania dla ptaków przelotnych powstały tam ze względu na działalność bobrów, które zbudowały tamę na głównym rowie melioracyjnym. Podniesienie poziomu wody spowodowało ograniczenie wzrostu roślinności, pojawienie się rozległego zbiornika wodnego o głębokości ok 10 cm.

Obecnie z powodu odwodnienia tego terenu i zniszczenia tamy bobrowej, poziom wody drastycznie się obniżył oraz zniknął zbiornik wodny. Pogorszyło to warunki bytowe ptaków wodno-błotnych i poskutkowało zmniejszeniem liczby tej grupy ptaków odwiedzających torfowisko.

fot.: Marcin Modrzewski
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka