www.gminarybno.pl

Drukuj

Wystawa 'Z kart historii mieszkańców Żabin'

Opublikowano 2018-11-15 15:29:38. Artykuł wyświetlono: 767 razy.

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach, we współpracy z rodzicami i mieszkańcami Żabin postanowili przybliżyć uczniom, rodzicom i gościom warunki życia mieszkańców miejscowości w ubiegłym stuleciu.

Przygotowano wystawę różnorodnych sprzętów gospodarstwa domowego sprzed kilkudziesięciu lat. Znalazły się na niej żelazka na węgiel, garnki żeliwne i gliniane, maglownica, tarka do prania, telewizor i radioodbiornik z lat sześćdziesiątych XX wieku, magnetofony szpulowe. Ciekawym przedmiotem jest gofrownica, która umożliwiała pieczenie gofrów na piecu opalanym węglem, po zdjęciu z niego fajerek i ułożeniu gofrownicy na ogniu. Uczniowie mogli zobaczyć jak działa gramofon, który jest jeszcze sprawny i odtwarza płyty analogowe. Mogą się również dowiedzieć do czego służyły prawidła, kołowrotek, samowar, jak wyglądała dawna maszyna do szycia i do pisania, menażki, dzieża do wyrabiania chleba, lampa naftowa i butla do przechowywania nafty, a nawet walizka. W naszej szkole zachowała się ławka szkolna z lat siedemdziesiątych, która wzbudziła wielkie zdziwienie dzieci, a na niej znalazły się kałamarze, stare liczydło i gęsie pióro. Można też zobaczyć narzędzie do wydobywania torfu. Centralne miejsce wystawy stanowi stolik ze świecznikiem, samowarem, filiżankami- być może przy podobnym stoliku pracował 100 lat temu Józef Piłsudski?

Ponadto nauczyciele przygotowali wystawę zdjęć mieszkańców Żabin z dawnych lat oraz mapę Rybna i Żabin z 1911r. Zapraszamy do obejrzenia zebranych eksponatów. Dziękujemy wszystkim, którzy udostępnili nam te cenne pamiątki rodzinne, wzbudziły one wielkie zaciekawienie dzieci- jest to wspaniała lekcja historii, ukazująca jakie zmiany zaszły w życiu ludzi w ciągu ostatniego stulecia.

Opracowała: Ewa Kopańska
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka