www.gminarybno.pl

Drukuj

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Opublikowano 2024-07-10 09:13:46. Artykuł wyświetlono: 95 razy.

W czerwcu zakończył się projekt ekologiczny realizowany przez Szkołę Podstawową im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach pod nazwą „Cudze chwalicie, swego nie znacie – poznaję przyrodę regionu”.

Od kwietnia do czerwca 2024r. w szkole realizowano szereg wydarzeń popularyzujących znajomość przyrody okolicy. Wszystko zaczęło się warsztatami przyrodniczo-językowymi 22 kwietnia w Dniu Ziemi. Wraz z zaproszonymi gośćmi z Welskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Lidzbark zostało przygotowanych 16 stacji zadaniowych, na których uczniowie m.in. rozwiązywali łamigłówki i rebusy, poznawali gatunki flory i fauny najbliższej okolicy. Również tego dnia ogłoszono wyniki przyrodniczego konkursu fotograficznego - wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Kolejnym elementem projektu były zajęcia terenowe, które odbyły się 22 maja w Welskim Parku Krajobrazowym. Uczniowie zaczęli od zwiedzania w siedzibie parku w Jeleniu Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficznego. Następnym punktem była wizyta na wieży widokowej nad jez. Lidzbarskim oraz zajęcia terenowe w rezerwacie „Piekiełko”. Na koniec wycieczki udało się jeszcze zobaczyć piękne jezioro Kiełpińskie. 3 czerwca odbył się spływ kajakowy Welem z jez. Rumian do Tuczek. Sterowanie kajakiem dla wielu okazało się być dużym wyzwaniem. Inną formą nauki była wycieczka do centrum nauki „Kortosfera” w Olsztynie, gdzie skomplikowane zjawiska naukowe były przedstawione w ciekawy sposób. Tego dnia zwiedziliśmy też stare miasto. Ostatnim elementem projektu była wycieczka rowerowe w leśnictwie Kostkowo – szlakiem trzech wież widokowych: przy jazie w Grabaczu, w rezerwacie „Jezioro Neliwa” i nad Jeziorem Tarczyńskim w Grądach.

Głównym sponsorem projektu był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Autor tekst: Mirosław Szczepański

 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst