www.gminarybno.pl

Drukuj

Dofinansowanie dla ośrodka zdrowia

Opublikowano 2017-08-24 14:39:20. Artykuł wyświetlono: 2345 razy.

Projekt Ośrodka Zdrowia w Rybnie pn. „NOWOCZESNA I KOMPLEKSOWA OPIEKA ZDROWOTNA W GMINIE RYBNO” został wybrany do dofinansowania w ramach konkursu nr RPWM.09.01.01-IZ.00-28-001/16 na rozwój specjalistycznych usług medycznych.

Projekt zakłada zakup diagnostycznej i zabiegowej aparatury medycznej aparatu USG oraz aparatu do kriochirurgii z zastosowaniem w ginekologii.

Aktualnie przychodnia dysponuje , zakupionym w 2009r. apartem USG. Aparat ten jest używany od ponad siemiu lat w ciągu których zostało wykomnanych ponad 6 tys. badań. Ze względu na stopień zużycia apartu niezbędnym stał się zakup nowego aparatu USG. Zgodnie z zasadą subsydiarności, tj. leczenia w pierwszej kolejności na najniższym możliwym szczeblu opieki, musimy dysponować narzędziami diagnostycznymi pozwalającymi wykryć patologiczne zmiany w ich początkowym stadium. W naszym przypadku jedynym badaniem diagnostyki obrazowej dostępnym w miejscu udzielania świadczeń jest badanie ultrasonogragiczne.

Ultrasonografia jest nieinwazyjną, atraumatyczną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się dużą dokładnością: umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian (od 0,1 mm). To podczas badań USG najczęściej wykrywane są zmiany nowotworowe u pacjentów. Stąd też posiadanie nowoczesnego aparatu jest niezmiernie ważne w kontekście obowiązków lekarzy POZ.

Od 2015r. wprowadzono tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny, gdzie wzmacnia się pozycję lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, m.in. poprzez rozszerzenie listy możliwych badań zlecanych na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. Wśród nich zwiększono zakres diagnostyki ultrasonograficznej o USG tarczycy i przytarczyc, ślinianek, nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, obwodowych węzłów chłonnych (do 2015r. tylko USG jamy brzusznej). W związku z powyższym znacznie wzrosła ilości wykonanych badań zlecanych przez lekarzy POZ.

Dane są alarmujące, w ciągu ostatnich trzech lat mamy trzykrotny wzrost nowych zachorowań na nowotwory. Kolejną niepokojącą kwestią jest poziom umieralności w powiecie działdowskim, którego częścią jest gmina Rybno. Poziom ten jest o 27% wyższy niż przeciętny dla całego kraju. Współczynnik rzeczywisty umieralności ogółu mieszkańców w naszym powiecie jest o 11% wyższy niż ogólnopolski.

Kolejnym urządzeniem, o który wnioskujemy jest aparat do zabiegów kriochirurgii.

Zabiegi kriochirurgii są świadczeniem gwarantowanym w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej między innymi w zakresie udzielania świadczeń w poradni położniczo-ginekologicznej.

Aparat do kriochirurgii przeznaczony jest do miejscowego, szybkiego i skutecznego zamrażania tkanki za pomocą wymiennych krioaplikatorów kontaktowych lub natryskowych. Niszczenie chorej tkanki przez zamrażanie jest metodą bezpieczną, bezkrwawą, bezbliznową. Nie wymaga znieczulenia oraz nie występuje ryzyko zakażenia, dzięki czemu pacjentki mogą być leczone w warunkach ambulatoryjnych, co w konsekwencji znacznie obniża koszty leczenia. Posiadanie aparatu w miejscu udzielania świadczeń pozwoliłoby na szybką interwencję w przypadku wszelkiego rodzaju nadżerek, które nieleczone mogą doprowadzić do powstania zmian nowotworowych. Kobiety w Gminie Rybno nadal niechętnie korzystają z profilaktycznych wizyt w poradni położniczo-ginekologicznej. Najczęstszą przyczyną zgłaszania się do lekarza jest ciąża lub odczuwalna dolegliwość, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i możliwość wykonania zabiegu na miejscu w poradni. Zabieg trwa kilka minut i jest bezbolesny dla pacjentki. Zapewnienie dostępu do zabiegów i badań diagnostycznych przez podwykonawcę daje tylko iluzoryczne zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców gmin wiejskich, szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Zakup sprzętu medycznego aparatu USG oraz aparatu do kriochirurgii, na który otrzymamy dofinansowanie, jest częścią inwestycji w ochronę zdrowia na terenie Gminy Rybno pozytywnie zaopiniowanej przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego. Zapewnienie na poziomie lokalnym jak najwyższej jakości sprzętu diagnostycznego oraz skutecznego i bezpiecznego w warunkach ambulatoryjnych sprzętu zabiegowego jest nieodzownym elementem poprawienia dostępności do opieki zdrowotnej dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Podstawowym ogniwem w szeroko pojętej opiece medycznej jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Wszyscy lekarze POZ zostali włączeni w realizację pakietu onkologicznego. Zgodnie z jego założeniami chorzy na nowotwory mają być szybciej diagnozowani i leczeni. Aby było to możliwe, lekarze rodzinni muszą się wykazywać dużą czujnością onkologiczną, do której niezbędne są nowoczesne urządzenie diagnostyczne.
 




 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst