Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa

Opublikowano 2018-09-13 15:46:16. Artykuł wyświetlono: 964 razy.

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie serdecznie zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa "Obrońca polskości na Rumiańskiej Ziemi - ksiądz Franciszek Liss", które odbędą się dnia 16 września 2018r. o godzinie 16:00 w Szkole Podstawowej w Rumianie.

Obrońca polskości na Rumiańskiej Ziemi - ksiądz Franciszek Liss to wydarzenie, którego celem będzie popularyzacja postaci księdza doktora Franciszka Lissa - inicjatora strajku szkolnego w obronie polskości i języka ojczystego w parafii Rumian i na Ziemi Lubawskiej. W kościele parafialnym p.w. Św. Barbary w Rumianie zostanie odprawione nabożeństwo w intencji obrońcy polskości, a także w formie prezentacji multimedialnej zostanie przybliżona postać ks. Franciszka Lissa. W tym dniu zostaną złożone kwiaty na grobie księdza- patrioty, który znajduje się na przykościelnym cmentarzu. Następnie uczestnicy wydarzenia udają się do Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie. W alejce historyczno-dendrologicznej umieszczono głaz poświęcony wielkiemu patriocie i obrońcy języka polskiego. Głaz upamiętniający tak ważną postać zostanie poświęcony przez miejscowego proboszcza. W pobliżu głazu zostanie umieszczona tablica informacyjna ukazująca fakty z życia i działalność księdza Franciszka Lissa. W dalszej części programu uczniowie szkoły przedstawią historię powstania kościoła parafialnego w gwarze lubawskiej. Uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć wystawę fotograficzną „Historia kościoła w fotografii”, której autorami będą uczniowie-świadkowie żywej lekcji historii. Ponadto zostaną przygotowane stoiska edukacyjno-artystyczne. Na pierwszym stoisku uczestnicy będą mogli wziąć udział w quizie wiedzowym Znam historię swojej małej ojczyzny i jej bohaterów. Na drugim stoisku będzie można brać udział w stworzeniu wielkiej wizualizacji z białym orłem w tle, układaniu puzzli tematycznie związanych z miejscowością Rumian. Na kolejnym stoisku zostaną przygotowane Karty Pamięci, na których osoby zainteresowane będą mogły wpisać informacje na temat swych przodków i ich losów. Tworzone w ten sposób zapisy będą tworzyły bazę do prowadzenia edukacji regionalnej w szkole. Wydarzeniu będzie towarzyszył Gminny Przegląd Recytatorski pod nazwą "A nade wszystko szanuj mowę Twą ojczystą". Całe wydarzenie będą uświetniały występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Rybnie, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Realizacja zadań zawartych w programie wydarzenia pozwoli na wychowywanie dzieci w tradycji patriotycznej, szacunku dla języka, historii i naszej kultury. Upamiętnianie i popularyzacja działań ks. Franciszka Lissa to nasz wielki zbiorowy obowiązek w wychowaniu młodzieży XXI wieku.

źródło: sprumian.edupage.org