www.gminarybno.pl

Drukuj

Rybno: Spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim

Opublikowano 2017-10-18 09:21:11. Artykuł wyświetlono: 2420 razy.

W czwartek, 12 października o godz. 19:00 w sali OSP w Rybnie odbyło się spotkanie z generałem Mirosławem Hermaszewskim – pierwszym i jedynym polskim kosmonautą. Spotkanie zostało sfinansowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach cotygodniowych spotkań astronomicznych z seniorami.

Generał bryg. Mirosław Hermaszewski ma 76 lat. Pilot, kosmonauta. Urodził się na Wołyniu. Absolwent dęblińskiej Szkoły Orląt. W 1976 roku został zakwalifikowany do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. 27 czerwca 1978 roku wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojusz 30, który połączył się z zespołem orbitalnym Salut 6. W czasie 8-dniowej misji 126 razy okrążył Ziemię.
Zebrana w sali OSP publiczność mogła wysłuchać ciekawego wykładu m.in. o tym jak pierwszy i jedyny polak w historii, który poleciał w kosmos, został wybrany z tak dużej grupy pilotów do programu Interkosmos, jak wyglądało życie na stacji kosmicznej, o jego dzieciństwie oraz marzeniach. Zgromadzeni mieszkańcy Rybna i okolic gromkimi brawami co chwile nagradzali legendę za wspaniały wykład.

Organizatorem spotkania było Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach oraz Fundacja Nicolaus Copernicus.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst